Joe Biden ponownie nominuje Powella na szefa Fedu

Bitcoin jerome powell

Prezydent USA Joe Biden oficjalnie nominował Jerome’a Powella na stanowisko prezesa Rezerwy Federalnej, a jego konkurentkę dr Lael Brainard na […]

bitbay zonda

Prezydent USA Joe Biden oficjalnie nominował Jerome’a Powella na stanowisko prezesa Rezerwy Federalnej, a jego konkurentkę dr Lael Brainard na stanowisko wiceprezesa. To sprawi, że Powell będzie pełnił swoją funkcję przez kolejne 4 lata, do czasu potwierdzenia przez Senat. Dzięki temu możliwe będzie przetestowanie jego programu walki z inflacją.

Jeszcze cztery lata dla Jerome’a Powella

Biden ujawnił swoje nominacje w oświadczeniu opublikowanym dziś przez Biały Dom. Uzasadniając swoją decyzję, przypisuje on spadające bezrobocie i stosunkowo szybkie ożywienie amerykańskiej gospodarki „zdecydowanym działaniom” Powella. W oświadczeniu czytamy:

Przewodniczący Powell zapewnił stabilne przywództwo w bezprecedensowo trudnym okresie, włączając w to największe spowolnienie gospodarcze we współczesnej historii i ataki na niezależność Rezerwy Federalnej.

Prezydent docenił również „wspólne przekonanie” Powella i Brainard, że należy zająć się wpływem zmian klimatycznych na gospodarkę. Podczas gdy tradycyjne mandaty Fedu to utrzymywanie niskiego bezrobocia i niskiej inflacji, prezydent powiedział, że obaj „przeorientowali” jego cele.

Powell objął stanowisko prezesa Fed w lutym 2018 roku. Brainard została członkinią zarządu w 2014 r. Wcześniej pełniła funkcję podsekretarza w Departamencie Skarbu USA.

W następstwie pandemii i światowych blokad, odpowiedź Powella przywołała bezprecedensowe bodźce rządowe, aby zamortyzować gospodarkę USA. 40% USD znajdujących się obecnie w obiegu zostało wydrukowanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy – pod jego kierownictwem. Wiele osób spekuluje, że w dużej mierze przyczyniło się to do wzrostu inflacji w kraju, która w zeszłym miesiącu osiągnęła 30-letni rekord.

Od tego czasu Powell ogłosił plany ograniczenia miesięcznego programu skupu obligacji o wartości 120 miliardów USD, aby poradzić sobie z rosnącymi cenami.

sesja na wall street

Powell o bitcoinie

W zeszłym miesiącu Powell potwierdził, że nie ma zamiaru zakazywać kryptowalut, w tym bitcoina. Podzielił jednak przekonanie przewodniczącego SEC Gary’ego Genslera, że stablecoiny potrzebują regulacji.

Na początku tego roku przewodniczący uznał bitcoina za potencjalny substytut złota, ale nie dolara amerykańskiego. Nazywa go „spekulacyjnym aktywem” i „upadłą walutą” ze względu na jego rzekomą niezdolność do służenia jako magazyn wartości lub środek wymiany.

Zwolennicy bitcoina jednak się z tym nie zgadzają. Senator Cynthia Lummis zasugerowała ostatnio użycie bitcoina do „ustabilizowania” niestabilnego dolara amerykańskiego. Tymczasem Anthony Pompliano powiedział swoim zwolennikom, aby „zapięli pasy” po nominacji Powella.

Tagi
bitcoinm btc FED Joe Biden Powell

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.