bezpieczenstwobtc

Bezpieczeństwo naszych bitcoinów

bitbay zonda

Bezpieczeństwo naszych bitcoinów

Tak jak w przypadku tradycyjnej bankowości elektronicznej, tak i w kwestii bitcoinów jesteśmy narażeni na kradzież naszych środków jeśli nie zadbamy o ich bezpieczeństwo.

Dobrze zabezpieczone bitcoiny są dużo bardziej chronione, niż nasze pieniądze na kontach bankowych. Nie może dobrać się do nich rząd (jak na Cyprze), komornik czy współmałżonek przy rozwodzie.

Bezpieczeństwo naszych bitcoinów zależy przede wszystkim od:

  • Portfela na którym przechowujemy środki;
  • Od zabezpieczeń naszego komputera (np. antywirus);
  • Od nas samych i podstawowej wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.

Przechowywanie bitcoinów na komputerze osobistym

komputer1

Jeżeli chcesz przechowywać bitcoiny na swoim komputerze, upewnij się, że masz zaktualizowany antywirus. Regularnie skanuj komputer i rób aktualizacje. Oczywiście, żaden antywirus nie uchroni nas w 100% przed wirusami czy trojanami, ale na pewno znacznie zmniejszy ryzyko.

Jeżeli używasz portfela w postaci aplikacji na komputer pamiętaj aby go zaszyfrować! Większość porządnych portfeli tego typu, powinno mieć taką możliwość. Nawet jeśli taki zaszyfrowany portfel trafi w niepowołane ręce, będzie on bezużyteczny, o ile użyłeś silnego hasła (przynajmniej 8 znaków, małe i duże litery + cyfry + znaki specjalne).

Warto zadbać o kopie portfela (kluczy prywatnych) oraz przechowywanie ich w bezpiecznym miejscu. Najlepiej iść tu w zgodnie z ideą Bitcoina oraz decentralizacji i przechowywać je w kilku miejscach i nośnikach, np.: Pendrive, płyta DVD itd.

Przechowujemy bitcoiny w serwisach Internetowych

web1

Choć jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, trzeba zdawać sobie sprawę z ryzyka jakie za sobą niesie. Serwis może paść ofiarą ataku hackerskiego lub jego nieuczciwy właściciel może zniknąć z naszymi bitcoinami. Jeżeli trzymamy bitcoiny na serwisach internetowych, musimy zdawać sobie sprawę, że ich bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od osób trzecich.

Jeśli jednak zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, mamy pełne zaufanie do serwisu i nie przechowujemy tam dużych kwot, pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych bitcoinów również i w tym przypadku zależy od nas.

  • Pamiętaj o antywirusie, skanowaniu i aktualizacji naszego komputera;
  • Nie loguj się nigdy do serwisów poprzez niezabezpieczone sieci WiFi ani hotspoty;
  • Wybieraj serwisy, które mają dodatkowo zabezpieczenie 2FA (Two Factor Authentication).

W przypadku 2FA oprócz standardowego hasła do serwisu, mamy dodatkową weryfikację np. za pomocą aplikacji mobilnej, kodu SMS lub maila. Rozwiązanie to znacząco zmniejsza ryzyko kradzieży w przypadku przedostania się na nasz komputer wirusów, Trojanów, wykradzenia naszych danych czy ataków hackerskich na serwisy gdzie przechowujemy BTC. 

Dodatkowe środki ostrożności

Dobrą praktyką jest używanie klawiatury ekranowej do logowania się w tego typu serwisach,  które świadczą usługi portfeli online. Zmniejszy to znacznie ryzyko podpatrzenia hasła przez Trojany lub keyloggery.

Nie loguj się tam gdzie sesja nie jest szyfrowana – mowa o braku certyfikatu SSL. Łatwo to rozpoznasz po adresie widocznym w pasku przeglądarki. Jeśli adres zaczyna się od “https://”, serwis jest szyfrowany. Jeśli od “http://” (brak literki S), to lepiej nie podawaj swojego hasła na tej witrynie. Transmisje nieszyfrowane można podsłuchać a co za tym idzie, Twoje hasła również.

Jeżeli otwierasz link do danego serwisu z e-maila czy też z innej strony, upewnij się, że jest to ta strona, na którą chcesz się dostać. Podstawiona strona może wyglądać łudząco podobnie do oryginału, a różnić się np. 1 literą w adresie i brakiem wspomnianego wyżej certyfikatu, co niekiedy łatwo przeoczyć.

Nigdy nie używaj tych samych haseł w różnych serwisach. Gdy już jeden serwis zostanie zaatakowany i wyciekną hasła, hakerzy bez problemu dostaną się na inne Twoje konta.

Dbaj o bezpieczeństwo hasła do Twojej skrzynki pocztowej. Wybieraj te z opcją 2FA. Jeśli Twoje hasło do skrzynki dostanie się w niepowołane ręce, ktoś będzie mógł dostać się też do serwisów, do których przy rejestracji użyłeś tej skrzynki (funkcja przypomnij hasło).

Nie zapisuj hasła do serwisu w przeglądarce. Zwykle przeglądarka pyta się o to, gdy pierwszy raz logujesz się do serwisu.

Nie warto również przechowywać dużych kwot na serwisach internetowych. Ich zamysł to szybki dostęp do środków, jednakże ta szybkość działa w dwie strony – dla Ciebie i ewentualnych, niepożądanych osób trzecich.

Przechowywanie bitcoinów w telefonie

Telefonom komórkowym też zagrażają wirusy. Zadbaj o ich bezpieczeństwo instalując antywirus dedykowany urządzeniom mobilnym.

Warto robić kopie portfela (kluczy prywatnych) i umieścić je poza urządzeniem, przykładowo na pendrive’ie.

Bezpieczeństwo w sieci

bezpieczenstwowsieci

Nawet jeśli zabezpieczymy swój sprzęt niczym fortecę, nie traćmy czujności. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że w sieci jest wielu oszustów stosujących różne techniki manipulacyjne.

Nic nam po zabezpieczeniach jeśli podamy komuś nasz klucz prywatny do adresu, na którym przechowujemy środki. Oszuści stosują różne techniki manipulacyjne, wykorzystując przykładowo słabą znajomość w danej dziedzinie (np. bitcoin). I tak pod pozorem pomocy, gdyż akurat mamy problem np. z synchronizacją portfela i szukamy porady w sieci, oszust może wyłudzić od nas klucze prywatne, czy też plik gdzie się one znajdują (wallet.dat).

Nigdy nie ufaj nieznajomym w sieci. Jeśli ktoś oferuje Ci pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu i każe sobie podawać pewne dane lub wysyłać jakieś pliki, powinien zapalić Ci się sygnał ostrzegawczy. Uczciwa osoba chcąc pomóc, nakieruje Cię tak abyś sam rozwiązał dany problem i nie będzie zbyt ochocza by zrobić wszystko za Ciebie lub w Twoim imieniu.

Uważaj również na maile od osób podających się za szefów, organy śledcze, instytucje zaufania publicznego czy np. nasz serwis. Niestety, wciąż otrzymujemy doniesienia od naszych czytelników, że dostają oni maile informujące, że rzekomo przechowują u nas jakieś bitcoiny, które powinni odebrać, klikając w link i postępując zgodnie z instrukcjami. Jako Bitcoin.pl, oficjalnie oświadczamy, że nie nie rozdajemy darmowych bitcoinów, nie nakłaniamy do żadnych inwestycji, ani nie przechowujemy żadnych bitcoinów dla czytelników serwisu Bitcoin.pl. Prosimy o ostrożne sprawdzanie nadawcy wiadomości, czy mail, który otrzymałeś faktycznie pochodzi z adresu “@bitcoin.pl”.

Kupno/ sprzedaż bitcoinów z ogłoszenia

W sieci często możemy spotkać ogłoszenia sprzedaży bitcoinów czy też innych kryptowalut. Przy tego typu transakcjach powinieneś zachować szczególną ostrożność.

Niech nie skusi Cię atrakcyjniejsza cena, zawsze wybieraj ogłoszenia użytkowników z dobrą reputacją i stażem.

Jeżeli zdecydujesz się na ogłoszenie umieszczone na Polskim Forum Bitcoin, sprawdź datę rejestracji użytkownika, jego rangę, ilość postów oraz komentarze z ewentualnych poprzednich transakcji.

Jeśli to możliwe, korzystaj z usługi Escrow od zaufanych użytkowników.

Jeżeli sprzedajesz bitcoiny, nie zgadzaj się na zapłatę poprzez PayPal – potencjalny oszust może cofnąć przelew!

Nigdy nie zgadzaj się na kupno żadnego rodzaju doładowań telefonu/kuponów/kart pieniężnych typu kart PAYSAFECARD w serwisach akcyjnych pod pozorem kupna bitcoinów. Proceder ten, niestety jest dość częsty. Oszust proponuje nam zakup bitcoinów poprzez serwis aukcyjny np. Allegro. Tego typu oferty dotyczące kryptowalut są zakazane, więc oszust proponuje nam, aby zamiast bicoinów kupić na aukcji kartę pieniężną/kupon/doładowanie telefonu. Kupujący ma złudne poczucie bezpieczeństwa, że kupuje poprzez znany serwis aukcyjny, który go chroni. 

Nigdy nie korzystaj z ogłoszeń sprzedaży bitcoinów za bardzo atrakcyjną cenę. Dość powszechnym i normalnym zjawiskiem jest sprzedaż bitcoinów kilka procent taniej niż na giełdach, ale jeśli oferta jest dużo bardziej atrakcyjna nie korzystaj z niej. Jest duże prawdopodobieństwo, że taka oferta to oszustwo.

Nigdy nie dokonuj transakcji z kimś kto sam wyjdzie z propozycją i skontaktuję się z Tobą składając Ci atrakcyjną ofertę poprzez wiadomość prywatną np. na forum, poprzez e-mail, SMS, portal społecznościowy czy komunikator Internetowy.

Podstaw bezpieczeństwa nigdy dość

Pamiętaj, że istnieją Trojany, które mogę podmienić wysyłany do kogoś adres bitcoin. Upewnij się więc, że do odbiorcy doszedł taki adres jaki wysłałeś. Transakcje w sieci bitcoin są nieodwracalne. Raz wysłana transakcja nie może zostać cofnięta.

Często zdarza się, że osoba która się do Ciebie zgłosi poprzez np. komunikator internetowy, podaje się za kogoś innego, np. za zaufaną osobę z forum/serwisu/portalu społecznościowego. Oczywiście, taką osobę możesz zweryfikować poprzez bezpośredni kontakt na danym serwisie, ale pamiętaj, że oszust może zmanipulować i Ciebie i osobę zaufaną, pod którą się podszywa. Dlatego najlepszym sposobem jest wyłącznie bezpośredni kontakt od początku do końca, za pośrednictwem serwisów, gdzie możesz potwierdzić, że rozmawiasz z tym o kogo Ci chodziło.

Wszystkie powyższe porady są zbiorem podstawowych zasad bezpieczeństwa obsługi komputera i poruszania się w sieci. Dotyczą one każdego użytkownika komputera a nie tylko użytkowników bitcoina.

Tagi
bitcoin bitcoin bezpieczeństwo btc btc bezpieczeństwo gdzie przechowywać bitcoiny jak przechowywać bitcoiny poradnik

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

BitcoinBTC
20 671,05 USD-1,90%
EthereumETH
1175,91 USD-3,27%
TetherUSDT
1,00 USD0,44%
USD CoinUSDC
1,00 USD0,47%
Binance CoinBNB
232,18 USD-1,32%
Binance USDBUSD
1,00 USD0,50%
XRPXRP
0,34 USD-5,58%
CardanoADA
0,48 USD-4,12%
SolanaSOL
37,36 USD-6,37%
HEXHEX
0,04 USD-11,01%
DogecoinDOGE
0,07 USD-6,95%
DaiDAI
1,00 USD0,46%
PolkadotDOT
7,53 USD-5,16%
TRONTRX
0,07 USD-1,55%
LEO TokenLEO
5,85 USD-0,03%
Wrapped BitcoinWBTC
20 669,85 USD-1,96%
AvalancheAVAX
18,93 USD-5,50%
Shiba InuSHIB
0,00 USD-5,47%
Lido Staked EtherSTETH
1136,38 USD-3,27%
PolygonMATIC
0,51 USD-10,22%