za

Alexander Vinnik z BTC-e domaga się zwolnienia za kaucją z amerykańskiego więzienia

1,5% dla maluszka

Operator nieistniejącej już rosyjskiej giełdy kryptowalut BTC-e – Alexander Vinnik – domaga się zwolnienia za kaucją z amerykańskiego więzienia. Ma to związek z  przeciągającą się w czasie sprawą sądową. Na początku sierpnia tego roku rosyjski programista został poddany ekstradycji  i przetransportowany do Stanów Zjednoczonych, gdzie postawiono mu zarzut prania pieniędzy za pośrednictwem platformy do handlu kryptowalutami.

Alexander Vinnik czeka na wyrok

Prawnicy Vinnika zwrócili się do organów sądowych Stanów Zjednoczonych o zwolnienie z aresztu Rosjanina za kaucją. Złożenie wniosku następuje po kilku miesiącach spędzonych w amerykańskim areszcie przez przedsiębiorcę. Jak informują rosyjskie media, Alexander Vinnik  w złożonym wniosku powołuje się na przedłużające się działania sądu w sprawie wydania wyroku. Rosjanin przebywa w amerykańskim więzieniu od ponad trzech miesięcy. Jego prawnicy w złożonym piśmie zwracają uwagę na fakt, że wymagane przez sąd dokumenty do dnia dzisiejszego nie zostały dostarczone przez odpowiednie organy po stronie amerykańskiej.

Alexander Vinnik usa

Alexander Vinnik został aresztowany w lipcu 2017 roku z związku z nielegalnymi transakcjami, które zachodziły za pośrednictwem giełdy kryptowalut BTC-e. Zatrzymania dokonano na podstawie wydanego przez władze USA nakazu. Amerykańska prokuratura oskarża go między innymi o wypranie za pośrednictwem giełdy środków o wartości od 4 do 9 miliardów dolarów. Jego zatrzymania dokonano podczas gdy przebywał z rodziną na wakacjach w Grecji.

O jego ekstradycję zabiegała również francuska prokuratura, w wyniku czego organy ścigania Grecji zdecydowały się przetransportować Vinnika do francuskiego więzienia. Po odbyciu tam kary pozbawienia wolności przedsiębiorca został przeniesiony do Grecji latem tego roku, skąd momentalnie dokonano jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Władze Francji oraz Stanów od początku odrzucały wszystkie próby Rosji o sprowadzenie go do kraju, by tam został poddany procesowi i skazany.

Oskarżony stanął w dniu 5 sierpnia przed sądem federalnym w San Francisco. Alexander Vinnik stale utrzymuje, że jest niewinny. Jakiś czas później rosyjskie media przekazały informację, że Vinnikowi odmówiono prawa do zwolnienia za kaucją. Przetrzymywany Rosjanin dalej jednak twierdzi, że ​​powinien zostać zwolniony za kaucją lub mieć prawo do procesu sądowego, który zostanie przeprowadzony w trybie natychmiastowym. Zwraca uwagę na fakt, że rząd USA nie wywiązał się ze swoich zobowiązań po tym, jak zadeklarował się dostarczyć obciążające Vinnika dowody.

Co więcej, we wrześniu jego francuski prawnik – Frederic Belot – zwrócił się z prośbą do rosyjskich władz, by wzięły pod uwagę przypadek Vinnika w potencjalnej umowie wymiany więźniów z USA. Belot zwraca tutaj uwagę na maksymalny wyrok za stawiane mu zarzuty, który opiewa na okres 55 lat. Argumentował, że taka sytuacja jest równoznaczna z dożywotnim więzieniem dla 43-latka. Ponoć jego stan zdrowia pogarsza się po dłuższym pobycie w izolatce we Francji oraz strajkach głodowych w Grecji.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności