za
Alejandro Cao de Benos aresztowany.

Alejandro Cao de Benos aresztowany. Czy to on odpowiedzialny jest za skuteczność grupy Lasarus?

1,5% dla maluszka

Alejandro Cao de Benos został aresztowany przez Interpol i prawdopodobnie spędzi najbliższe 20 lat za kratkami. Wszystko z powodu oskarżeń o uczenie obywateli z Korei Północnej tego, jak używać kryptowalut w celu obejścia amerykańskich sankcji. Alejandro Cao de Benos dołączy do „partnera” Virgila Griffith’a, który odsiaduje karę 5 lat więzienia za ten sam czyn. Jak daleko sięgają zatem macki Korei Północnej? Czy Grupa Lazarus może stanowić poważne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa Zachodniego Świata?

Alejandro Cao de Benos i Stowarzyszenie Przyjaźni Koreańskiej – wytrych KRLD

Korea Północna to państwo całkowicie odcięte od zewnętrznego świata. No może nie całkowicie, ponieważ utrzymuje zażyłe relacje ze swoim północnym sąsiadem, czyli Chinami. Generalicja KRLD szuka jednak cały czas sposobów na infiltrację Zachodniego Świata, kradzież technologii i obchodzenie kolejnych sankcji USA. Do tego celu Koreańczycy z północy wykorzystują różnorakie sposoby i metody, takie jak grupy hakerskie oraz agenci działający na rzecz KRLD.

Jednym z takich agentów okazał się Alejandro Coa de Benos, czyli 48-letni hiszpański aktywista działający na rzecz popularyzacji reżimu w Pjongjangu w państwach Zachodu. Mężczyznę w zeszłym tygodniu na dworcu głównym w Madrycie aresztowały służby Interpolu. Co ciekawe, Alejandro Cao de Benos jest założycieleim Stowarzyszenia Przyjaźni Koreańskiej, które powstało w 2000 roku. Założył on nawet w Tarragonie kawiarnię Pyongyang Cafe, której wystrój stylizowany był na KRLD.

Dowody wskazują jednak na to, że mężczyzna czynnie uczestniczył w nauczaniu Koreańczyków tego, w jaki sposób mogą korzystać z kryptowalut, aby ominąć sankcje USA. Okazuje się jednak, że trop prowadzi znacznie dalej. Według aktu oskarżenia z USA, to bowiem właśnie Alejandro Cao de Benos zrekrutował w 2019 roku Virgila Griffith’a (byłego współprojektanta Ethereum) do nauczenia Koreańczyków z północy, jak za pomocą blockchaina i kryptowalut obchodzić sankcje USA.

Jak daleko sięgają hakerskie macki Pjongjangu?

Ostatnie lata aktywności hakerów z grupy Lazarus wyraźnie wskazują na to, że Korea Północna doskonale orientuje się w technologii blockchain i cyfrowych aktywach. Kolejne zuchwałe kradzieże koreańskich hakerów pokazują systematyczny wzrost umiejętności tych cyberprzestępców. Według ostatniego raportu firmy Recorded Future, hakerzy z grupy Lazarus ukradli już łącznie ponad 3 mld USD w kryptowalutach. Pierwsze lata ich działalności skupiały się głównie na sąsiadach z południa. Ponad 1,5 mld USD w kryptowalutach skradziono tylko w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. To wyraźnie pokazuje, że koreańscy hakerzy stanowią obecnie poważne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa oraz dla giełd kryptowalutowych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności