za
Hakerzy z Korei Północnej w trakcie kolejnej kradzieży.

Hakerzy z Korei Północnej ukradli już łącznie 3 mld USD w kryptowalutach!

Konferencja Kryptoraport

Według danych amerykańskiej firmy Recorded Future, hakerzy z Korei Północnej wykradli w przeciągu ostatnich 6 lat aż 3 mld USD w cyfrowych aktywach. Jest to dziesięciokrotność eksportu tego kraju w całym 2021 roku. Znana już ze swoich cyberprzestępczych działań Grupa Lazarus wspiera budżet KRLD przeznaczony na broń nuklearną. Co ciekawe, efekty kradzieży z ostatnich 6 lat widoczne są w coraz bardziej agresywnej retoryce Korei Północnej.

Hakerzy z Korei Północnej coraz skuteczniej kradną cyfrowe aktywa

Amerykańska firma Recorded Future zajmuje się branżą cyberbezpieczeństwa. Jej ostatni raport ukazuje gigantyczną skalę kradzieży cyfrowych aktywów przez hakerów z Korei Północnej. Według danych Recorded Future, w latach 2017-2023 ukradli oni około 3 mld USD w kryptowalutach. Co ciekawe, ponad połowa tej kwoty została skradziona tylko w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Wartość tych cyfrowych aktywów odpowiada połowie wydatków militarnych KRLD w danym roku.

Hakerzy z Korei Północnej szykują się do kolejnego skoku.

Hakerzy z Korei Północnej początkowo koncentrowali się głównie na atakach na południowokoreańskie giełdy kryptowalut. Kiedy nabrali hakerskiego doświadczenia, zaczęli także atakować inne rejony świata. Wsparcie ze strony reżimu w Pjongjangu pozwoliło grupie Lazarus działać na skalę praktycznie nieosiągalną dla cyberprzestępców działających solo. Reżim zapewnił grupie Lazarus odpowiedni sprzęt i stale wspiera ich działania. Skradzione cyfrowe aktywa wykorzystywane są w finansowaniu broni nuklearnej KRLD.

Korea Północna zaostrza retorykę – efekt coraz większej skuteczności koreańskich hakerów

Według raportu ONZ ataki cybernetyczne w 2023 roku były znacznie bardziej zaawansowane, niż w poprzednich latach. Z kolei firma Chainanalysis zauważyła, że grupa Lazarus w 2023 roku wyjątkowo często korzystała z mikserów kryptowalut, takich jak Tornado Cash czy Sindbad.

Efekty cyberprzestępczych działań hakerów z Korei Północnej widoczne są w zaostrzającej się retoryce reżimu z Pjongjangu. Korea Północna wystrzeliła na orbitę satelitę szpiegowskiego i grozi wypowiedzeniem wojny. Reżim oświadczył, że zestrzelenie satelity lub jakakolwiek w niego ingerencja będzie traktowana jako wypowiedzenie wojny i spowoduje „mobilizację potencjału odstraszającego”.  Działania grupy Lazarus z pewnością będą się nasilać w przeciągu następnych miesięcy, dlatego eksperci od cyberbezpieczeństwa już teraz przygotowują się do następnych ataków hakerów z Korei Północnej.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności