za
Z portfeli Alameda Research wysłano i wymieniono w mikserze kryptowalut 1,7 mln dolarów

Z portfeli Alameda Research wysłano i wymieniono w mikserze kryptowalut 1,7 mln dolarów

Zaledwie kilka dni po tym, jak Sam Bankman-Fried został tymczasowo zwolniony z więzienia po zawarciu porozumienia z władzami, odnotowano wznowienie aktywności cyfrowych portfeli, które należą do jego siostrzanej firmy, Alameda Research. Z walletów zaczęto przesyłać środki o łącznej wartości ponad 1,7 mln dolarów na różne podejrzane adresy.

Portfele Alameda Research znów aktywne

W dniu 28 grudnia po miesięcznej stagnacji uaktywniono 30 kryptowalutowych portfeli mających związek z Alameda Research, czyli upadłą firmą powiązaną z giełdą kryptowalut FTX. Odnotowano, że z adresów tych portfeli przesłano aktywa o łącznej wartości ponad 1,7 mln dolarów. Co więcej, środki te zostały przepuszczone przez różne miksery kryptowalut oraz platformy do wymiany cyfrowych monet.

Trzeba zwrócić tutaj uwagę na fakt, że miksery kryptowalut są często stosowane przez różne osoby na rynku mające swoje za uszami oraz przestępców w celu zatarcia śladów po drodze, jaką przebyły dane kryptowaluty, by nie można było określić pochodzenia środków.

Niespodziewany transfer funduszy z portfeli Alameda, który zastąpił zaledwie kilka dni po zwolnieniu z więzienia Sama Bankmana-Frieda za kaucją, wzbudził podejrzenia w całej społeczności. W ciągu 24 godzin od wybudzenia portfeli ze stanu uśpienia, osoba odpowiedzialna za przesłanie kryptowalut poczyniła sporo działań w celu ukrycia trasy pokonanej przez środki.

Jak informuje kryptokryminalna grupa Arkham, pierwszy transfer środków swoją genezę ma w kilku adresach portfeli Alameda, z których wymieniono tokeny na ether oraz USDT za pośrednictwem mikserów kryptowalut. Większość tych przelewów miało za cel trafić do dwóch głównych portfeli, zaczynając od 0xe5D i 0x971.

Transfer środków z portfela Alameda Źródło: Arkham

Cyfrowe aktywa z portfela Alameda zostały najpierw przesłane na adres zaczynający się od 0x738, a później na adres 0x64e. Ten portfel o numerze 0x64e następnie podzielił otrzymane ETH na mniejsze partie i przekazał je dalej  do kolejnych walletów, które posiadały rozmiary na poziomie 200 tys. i 50 tys. USD. Śledząc dalej ich trasę, odkryto że środki te zostały wysłane do mikserów, takich jak Fixedfloat i ChangeNOW.

Transfer konwertowanych ETH do mniejszych portfeli Źródło: Arkham

Co więcej, inny portfel został wykorzystany do konwersji środków na stablecoiny. Te cyfrowe aktywa zostały wpierw przekonwertowane na USDT, a następnie przetransferowano je do Fixedfloat. Podsumowując, wymieniono za pośrednictwem mikserów kryptowalut łącznie 800 tys. tokenów USDT. Co więcej, kolejne 400 tys. USDT zostało przekazanych innymi metodami. Co więcej, stablecoiny o wartości 200 tys. USDT zostały przesłane do sieci Bitcoina za pomocą renBTC.

Co za tym idzie, kryptowaluty o wartości 1,7 miliona dolarów zostały przemienione i przekazane dalej przy użyciu różnych usług miksowania. Przybliżając dokładnie te działania, przeprowadzono to w następujący sposób:

270,5 ETH wysłano przez ChangeNOW (~325 000 $)
800 000 USDT przesłano za pośrednictwem Fixedfloat
200 000 USDT przesłano poprzez Curve SynthSwap na natywny Bitcoin
200 000 USDT przesłano przez Airswap
200 000 USDT przesłano  za pośrednictwem innych usług miksowania kryptowalut

Czy SBF i spółka dalej grają na nosie władzom?

Powyższe doniesienia budzą wiele głosów niepokoju wśród społeczności kryptowalut oraz rodzą pewne hipotezy. Czy zwolnienie Sama Bankmana-Frieda z aresztu i nagłe ruchy kryptowalut spoczywających w portfelach Alameda wyłącznie zbiegł się ze sobą w czasie, czy może SBF próbuje dalej rozdawać karty w swojej grze? Czy władze nie powinny wcześniej w jakiś sposób zabezpieczyć kryptowalut, które były w posiadaniu Alamedy?

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności