za

Manchester United przygotował swoją kolekcję NFT. Problem w tym, że drużyna otarła się o plagiat

2022-12-29
BlockchainNFT
bitcoin halving party

Manchester United przygotował swoją kolekcję NFT, która okazała się niemałym hitem sprzedażowym. Problem w tym, że może okazać się plagiatem.

NFT Manchesteru United plagiatem?

28 grudnia artysta z rynku NFT, Lucréce, napisał na Twitterze, że chce uzyskać wyjaśnienia od Manchesteru United, dlaczego nowa kolekcja NFT klubu wykorzystuje projekty grafik bardzo podobne do jego własnych.

Kolekcja Lucréce jest oczywiście starsza niż ta Manchesteru United. Tokeny kosztują spore sumy. Ceny sięgają nawet około 21 ETH (ok. 24 919 USD) za 1 NFT. Dla kontrastu, każdy z 7777 NFT Czerwonych Diabłów został sprzedany za około 40 USD.

Lucréce ma nadzieję zawrzeć ugodę z Czerwonymi Diabłami. Przyniesie to korzyści obu stronom.

Podobieństwo prac artysty z tymi, które przygotowała drużyna, jest tak duże, że niektórzy użytkownicy zastanawiali się, czy Lucréce nie pracował nad stworzeniem projektów Manchesteru United.

Chociaż artysta nie oskarża bezpośrednio Manchesteru United o plagiat jego dzieł, pokazał na Twitterze zdjęcia, które pozwalają porównać prace jego autorstwa z tymi drużyny.

Później Lucréce poinformował, że dzięki wsparciu swojej społeczności otrzymał odpowiedź od Manchesteru United. Ponoć klub jest otwarty na podpisanie porozumienia w kontrowersyjnej sprawie.

Wielu zwolenników artysty wyraziło radość z tego, jak na sprawę zareagował klub. Do tego zwrócono uwagę na to, w jak kulturalny sposób sam Lucréce zajął się kontrowersją.

Dodajmy, że kolekcja NFT Devils Manchesteru United to nie tylko grafiki. Do nich dochodzą prawa dostępu do ekskluzywnych airdropów, specjalnych AMA, konkursów i innych „niespodzianek”.

Współpraca z Tezos

Przypomnijmy, że w lutym br. Manchester United zawarł umowę o wartości 27 milionów dolarów z platformą Tezos. W efekcie klub umieścił logo Tezos na ubraniach swoich piłkarzy. Więcej pisaliśmy na ten temat w tym miejscu.

Tezos wchodził już wcześniej w interakcje z branżą sportową. Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku współpracował z brytyjskim zespołem F1 – McLaren Racing. Celem było uruchomienie platformy NFT, na której fani mogliby kupować cyfrowe kolekcje związane z ich ulubionym składem Formuły 1.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności