za
Co dalej z Akon City? Inwestorzy domagają się zwrotu środków, a Akon uspokaja

Co dalej z Akon City? Inwestorzy domagają się zwrotu środków, a Akon uspokaja

Konferencja Kryptoraport

W 2020 roku pojawiły się doniesienia o planowanej budowie futurystycznej metropolii o nazwie ”Akon City”, za którą miał stać światowej sławy muzyk Akon. Budowa blockchainowego miasta, które miało pojawić się na terenie Senegalu i być zasilane energią odnawialną oraz kryptowalutą Akoin, w pewnym momencie stanęła w miejscu, a prace do dziś nie posunęły się do przodu. Co więcej, inwestorzy, którzy przekazali środki na finansowanie projektu tzw. ”tokena uznania” (token of appreciation; TOA) stracili ponoć cierpliwość i domagają się zwrotu kapitału.

Akon próbuje uspokoić inwestorów

Akon to pochodzący z Senegalu amerykański wokalista, raper oraz producent muzyczny. W 2020 roku zapowiedział on budowę Akon City, miasta, które miałoby być w całości oparte na energii odnawialnej oraz jego własnej kryptowalucie – Akoin. Co więcej, udało mu uzyskać kontrakt na 6 miliardów dolarów od firmy KE International. Muzyk deklarował, że pierwsze dwa etapy budowy miasta miałyby zostać ukończone do 2029 roku. Z tym, że prace nad jakimkolwiek z etapów powstawania metropolii stoją w miejscu. W związku z tym część inwestorów wystąpiła o zwrot środków i postanowiła wycofać się z projektu.

Akon ponoć nie próbuje zatrzymać zniechęconych partnerów i zadeklarował zwrot środków, które zostały zainwestowane na poczet kampanii TOA. Obiecał nawet dokonać zwrotu z własnej kiszeni.  W tym celu muzyk rozważa nawet ruszenie w tourne koncertowe, by zarobić pieniądze na pokrycie zobowiązań wobec inwestorów.

Mówię śmiertelnie poważnie. Zorganizowałbym światową trasę koncertową tylko po to, żeby spłacić ich wszystkich

– stwierdził Akon.

Co dalej z Akon City? Inwestorzy domagają się zwrotu środków, a Akon uspokaja

W 2019 roku na rynku pojawił się tzw. ”token uznania” (TOA) od Akona, który inwestorzy mogli nabyć na wczesnym etapie finansowania. TOA miał być nie tylko prekursorem docelowej kryptowaluty Akoin, ale także gwarantował pierwszeństwo w późniejszym nabyciu tego aktywa. Mimo zirytowania ze strony inwestorów na brak postępów w sprawie, Akon próbuje załagodzić gniewne nastroje i utrzymuje swoją wersję, że wszystko co sobie założył, uda się dowieźć do celu.

Podczas wywiadu dla stacji BBC Akon przekazał, mimo bardzo dużych opóźnień w budowie Akon City, projekt jest wciąż na dobrej drodze. Przypomnijmy, że budowa pierwszej fazy miała wystartować już w drugiej połowie 2020 roku. Po tym, jak ogłoszono projekt stworzenia ”miasta przyszłości”, który opiewa na miliardowe kwoty, zapowiedziano, że pierwsza faza ma obejmować budowę hoteli, szkoły, składowiska odpadów oraz elektrowni słonecznej. Ten etap miał zostać doprowadzony do skutku wraz z końcem 2023 roku. Jednakże, jak dowiadujemy się raportu od BBC, teren miasta od Akona stał się teraz pastwiskiem dla kóz.

Muzyk nie traci wiary

Podczas wspomnianego wywiadu Akon jako powód opóźnień wskazywał pandemię Covid-19. Co więcej, przyznał jednak, że powinien był „załatwić więcej rzeczy przed wypromowaniem projektu”. Muzyk nie traci jednak wiary w powodzenie powstania Akon City i zapewnia, że jego projekt, który wspiera również obecny prezydent Senegalu, wciąż żyje.

Planuję spędzić emeryturę w tym mieście. Nie lubię używać słowa król miasta, ale kimś takim właśnie w nim będę

– powiedział Akon.

W trakcie rozmowy z dziennikarzem BBC Akona poproszono o ustosunkowanie się do obaw inwestorów w kwestii legalności używania kryptowaluty w jurysdykcji regulowanej przez Bank Centralny Państw Afryki Zachodniej (BCEAO). Akon w odpowiedzi stwierdził:

Chcę się upewnić, że angażujemy kryptowaluty w mieście w sposób zgodny ze wszystkimi zasadami i przepisami.

Ma to związek z tym, że, jak wyjaśniono w raporcie BBC, BCEAO nie tylko wzywa inwestorów do ostrożności przed niebezpieczeństwami związanymi z używaniem kryptowalutami, ale również nazywa ten rodzaj aktywów nielegalnymi. Akon również musiał zmierzyć się z pytaniem, czy cyfrowe aktywo, jakim ma być Akoin, jest wciąż preferowanym środkiem wymiany w planowanym mieście. W następstwie tego muzyk zadeklarował, że „zorientuje się w tej sprawie, zanim miasto powstanie, to na pewno”. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności