
Akon City utknęło w martwym punkcie? Co dalej z projektem znanego muzyka?
Akon City, blockchainowe inteligentne miasto w Senegalu, którego pomysłodawcą i twórcą jest raper Akon, niestety przestało się rozwijać. I to pomimo szumnych zapowiedzi jego pomysłodawców.
Akon City się nie rozwija
Akon City miało być futurystycznym miastem inspirowanym wizją Marvela z filmu “Czarna Pantera”. Twórcy twierdzili, że będzie „latarnią innowacji i rozwoju społecznego” i ma wzmocnić gospodarki krajów Afryki Zachodniej i Senegalu. Według doniesień Agence France-Press, projekt nie jest jednak rozwijany. Dlaczego?
Akon przewidywał, że do 2024 r. miasto będzie mogło pochwalić się swoim posterunkiem policji, własnym centrum utylizacji odpadów, elektrownią słoneczną, centrum handlowym, szpitalem i szkołą. Całość miała zaś być gotowa do 2030 r.
Wydaje się, że mieszkańcy Senegalu coraz bardziej sceptycznie odnoszą się do Akon City. Wspomniana agencja prasowa cytuje np. mieszkańców miejscowości Mbiodene, które znajduje się koło Akon City. Ich nadzieje na wzrost zatrudnienia i rozwój działalności gospodarczej, który miał zostać napędzony projektem Akona, chyba okazały się płonne.
35-letni mieszkaniec Mbiodene, Jules Thiamane stwierdził, że twórcy miasta przyszłości “położyli kamień węgielny“, do tego doszły “przemówienia i obietnice”. Za tym wszystkim nie poszły jednak czyny.
Nadzieja umiera ostatnia
Jednak nie wszyscy zrezygnowali z Akon City. Prezes stowarzyszenia młodzieży wiejskiej Mbodiene, David Seck Sene, stwierdził, że on sam “wciąż ma nadzieję”, że miasto powstanie.
Z kolei Philomene Bamimba, szefowa lokalnego stowarzyszenia kobiet, podkreśliła korzyści ekonomiczne, jakie może przynieść dla Mbodiene budowa Akon City. Jej zdaniem to wielka szansa dla miejscowości.
Paul Martin z amerykańskiej firmy inżynieryjnej KE International – przedsiębiorstwa, które wygrało kontrakt na budowę tego miasta przyszłości – zapewnił, że na ten projekt zebrano ponad 4 miliardy dolarów. Ujawnił, że kenijski przedsiębiorca, Julius Mwale, jest głównym inwestorem. Przewiduje się, że budowa rozpocznie się w październiku po zakończeniu budowy innego miasta w Kenii, również finansowanego przez Mwale.
Martin dodał, że pierwsze 12 miesięcy pracy nad Akon City obejmowało „planowanie, zatwierdzanie, pozyskiwanie i rekrutację podwykonawców”.
Według Banku Światowego ponad jedna trzecia 16-milionowej populacji Senegalu żyje obecnie poniżej granicy ubóstwa.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.