Axie Infinity generuje więcej opłat niż OpenSea, Uniswap, Bitcoin czy BSC

Blockchain

Axie Infinity jest w ostatnim czasie na niezwykłej fali. Platforma play-to-earn stała się symbolem integracji kryptowalut i gier, która niesie […]

Axie Infinity jest w ostatnim czasie na niezwykłej fali. Platforma play-to-earn stała się symbolem integracji kryptowalut i gier, która niesie za sobą niewiarygodny potencjał.

Axie Infinity przekroczyło 1 mln dziennych aktywnych użytkowników i generuje więcej przychodów niż jakikolwiek inny protokół lub platforma. Jedynym wyjątkiem jest Ethereum. Tak, gra na smartfona generuje więcej przychodów z opłat niż największe projekty takie jak OpenSea, Uniswap, Bitcoin, czy Binance Smart Chain.

Axie Infinity: Na szczycie wykresów

Seria tweetów od Connora Dempsey’a z Coinbase Ventures dość dobrze opisuje krótką, jednak dynamiczną historię Axie Infinity. Jak trafnie zauważa Dempsey, każda transakcja Axie pobiera opłatę – albo w $SLP, albo w $AXS.

W momencie pisania tego tekstu, w ciągu ostatnich 24 godzin, Axie wygenerowały ponad 17 mln USD wolumenu sprzedaży, co daje im pozycję lidera wśród projektów NFT. Najbliższym projektem do Axie jest Bored Ape Yacht Club, którego wolumen sprzedaży wynosi nieco poniżej 9 mln USD.

Axies praktycznie podwoiła wartość kolejnego, najbliższego porównywalnego projektu NFT. Co więcej, prowadzi również w 30-dniowym i całkowitym rankingu wolumenu sprzedaży NFT. Platforma przekroczyła 1,7 miliarda dolarów w transakcjach i zbliżyła się do 1,5 miliona hodlerów.

Jeśli spojrzeć na przychody z opłat w perspektywie długoterminowej, wyniki Axie Infinity są jeszcze bardziej imponujące. Według Token Terminal, każdy długoterminowy horyzont czasowy Axie wygenerował więcej opłat niż Ethereum. Jak podkreśla Dempsey w swoim wątku na Twitterze, przychody z opłat Axie wzrosły do prawie 600 milionów dolarów.

Niebo jest… nieskończonością?

Wątek Dempsey’a prowadzi do nowego wpisu na blogu Coinbase dot. gry. Wg największej amerykańskiej giełdy, popyt na grę doprowadził do tego, że Axies kosztują teraz średnio około 300 dolarów. Aby rozpocząć rozgrywkę, trzeba posiadać przynajmniej 3 postacie. Oznacza to, że koszt startowy to ok. 900 dolarów. Przychody w sierpniu prawie dwukrotnie przewyższyły te z lipca. Jak jednak do tego doszło?

Wszystko zaczęło się od Filipin. Gra zyskała w tym wyspiarskim kraju taką popularność, że regulatorzy finansowi zaczęli nawet wysyłać ostrzeżenia dot. płacenia podatków. Inne kraje rozwijające się i wschodzące, szczególnie te, które mocno ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19 (i gdzie lokalne waluty mogły ulec osłabieniu), również zaczęły masowo adoptować grę. Ludzie bowiem znaleźli w niej sposób na życie. Przykładem może być tutaj historia Filipińczyka, którą opisywaliśmy wczoraj na łamach naszego portalu.

Największe krytyczne uwagi dotyczące Axie dotyczą zrównoważonego rozwoju. Czy stale rosnące koszty wejścia na rynek doprowadzą do powstania niemożliwych do pokonania barier? Z pomocą wkracza Yield Guild Games, które wypożycza Axies za niewielką opłatą. Yield Guild Games nawiązało nawet współpracę z giełdą FTX, aby zasponsorować ponad 100 graczy w krajach rozwijających się. Wszystko wygląda więc na to, że na naszych oczach powstaje cała gospodarka otaczająca Axie Infinity.

Tagi
Axie Infinity coinbase Ethereum NFT opensea Play-2-Earn

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.