za
uniswap

SEC prowadzi dochodzenie w sprawie Uniswap

2021-09-03
Regulacje
Binance Launchpool

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych podobno prowadzi dochodzenie w sprawie startupu stojącego za największą na świecie zdecentralizowaną giełdą kryptowalut – Uniswap.

Uniswap pod lupą regulatorów

Jak donosi Wall Street Journal, amerykański regulator rynku papierów wartościowych rozpoczął dochodzenie w sprawie głównego dewelopera giełdy Uniswap – Uniswap Labs. Raport powołując się na anonimowe źródła stwierdza, że prawnicy SECu badają działania marketingowe oraz usługi oferowane przez DEX.

Rzecznik Uniswap Labs podobno powiedział, że firma jest “zobowiązana do przestrzegania praw i przepisów regulujących branżę i do dostarczania informacji organom regulacyjnym, które pomogą im w każdym dochodzeniu.”

Uniswap to zdecentralizowana giełda, która umożliwia użytkownikom wymianę tokenów opartych na Ethereum bez udziału centralnego podmiotu. Jest ona największym DEXem na rynku, a jej wolumen obrotu w ciągu ostatnich 24 godzin wyniósł 1,5 miliona dolarów.

Wiadomość pojawia się w momencie, kiedy amerykańscy regulatorzy zwracają coraz większą uwagę na branżę DeFi. W zeszłym miesiącu, przewodniczący SEC Gary Gensler zapowiedział plany dotyczące wprowadzenia bardziej restrykcyjnych przepisów związanych z zdecentralizowanymi finansami, ofertami tokenów oraz stablecoinami. Pod koniec sierpnia regulator podpisał też umowę wartą 125 000 USD z firmą zajmującą się analizą blockchain. AnChain.AI ma pomóc komisji w monitorowaniu i regulowaniu branży DeFi.

Czym jest DeFi?

Z definicji branża DeFi jest opartą na blockchainie formą finansowania, która nie opiera się na żadnych centralnych pośrednikach. Zamiast tego przeprowadza transakcje za pomocą automatycznych mechanizmów znanych jako smart kontrakty. Branża ta w ostatnich latach odnotowała ogromny wzrost. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku sektor ten był wart około 8 miliardów dolarów. Dziś jednak jest to znacznie więcej, bo aż 174 miliardów USD.

Zgodnie z zasadami DeFi, zdecentralizowane giełdy (DEX), takie jak Uniswap, nie mają centralnego podmiotu lub zespołu odpowiedzialnego za prowadzenie protokołu. Jest on obsługiwany i nadzorowany automatycznie lub przez uczestników. Według inwestora kryptowalutowego i przedsiębiorcy Alistaira Milne’a, organy regulacyjne nie będą w stanie całkowicie zablokować smart kontraktów DeFi. Potencjalni mogą jednak sprawić, że transakcje DeFi staną się nielegalne na podobnej zasadzie jak transakcje w darknecie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności