za
15 rocznica pierwszej transakcji w historii kryptowalut .

To od tego wszystko się zaczęło! 15 rocznica pierwszej transakcji w historii kryptowalut  

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Styczeń jest w kryptowalutowej społeczności miesiącem ważnych rocznic. Zaledwie kilka dni temu świętowaliśmy 15 urodziny bitcoina, jednakże dziś, 12 stycznia, także przypada ważna rocznica. Jest nią oczywiście wykonanie pierwszej transakcji P2P z użyciem bitcoina. To właśnie tego dnia w 2009 roku Satoshi Nakamoto wysłał do Hala Finneya 10 BTC. Dziś przelew ten to wartość około 460 000 USD. Jak wyglądały kulisy pierwszej transakcji w historii kryptowalut?

Satoshi Nakamoto i Hal Finney rozpoczynają  historię kryptowalut

15 rocznica pierwszej transakcji w historii kryptowalut to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, od czego tak naprawdę zaczął się rynek cyfrowych aktywów. W początkach kryptowalutowego świata, który wart jest dziś setki mld USD, główne skrzypce gra dwójka cypherpunków, czyli anonimowy po dziś dzień Satoshi Nakamoto oraz Hal Finney. O ile o założycielu bitcoina możemy powiedzieć naprawdę niewiele, tak Hal Finney zdecydowanie nie był anonimową postacią.

Ten amerykański informatyk cieszył się uznaniem środowiska cypherpunków na długo przed powstaniem bitcoina. Wszystko to dzięki jego wiedzy i doświadczeniu, których nabywał w firmie PGP Corporation. Warto dodać, że Finney uważany jest dziś za jedną z ważniejszych osób, które przyczyniły się do rozwoju kryptografii i rynku kryptowalut. Finney w 2004 roku stworzył oprogramowanie Reusable Proofs of Work (RPOW). Oprogramowanie to opierało się na koncepcji Proof-of-Work autorstwa Adama Backa. To właśnie tą technologią posłużył się Nakamoto 4 lata później tworząc bitcoina.

Kulisy pierwszej transakcji w historii kryptowalut

Satoshi Nakamoto wysłał 31 października 2008 roku mailem Białą Księgę Bitcoina. Adresatami tego e-maila była grupa cypherpunków, wśród których znalazł się także Hal Finney. W styczniu 2009 zainteresował się on projektem Satoshiego i stał się pierwszą osobą, która pobrała i zainstalowała oprogramowanie sieci Bitcoin. Satoshi następnie 12 stycznia wysłał do Finneya 10 BTC. W następnych tygodniach tak bardzo spodobał mu się projekt anonimowego cypherpunka, że postanowił zostać jednym z pierwszych górników BTC.

Finney zaangażował się nie tylko w kopalnie kolejnych bloków BTC, ale także znalazł kilka istotnych błędów w oprogramowaniu bitcoina. Napisał o tym w mailu do Satoshiego. Z późniejszych wspominków Finneya wynika, że kiedy tylko ustalił on, że protokół Bitcoina jest już stabilny, to wyłączył oprogramowanie ze względu na bardzo wysokie zużycie mocy obliczeniowej jego komputera.

Wycena bitcoina i choroba Finneya

Pierwszy adresat przelewu w bitcoinach jest też osobą, która jako pierwsza wyceniła kryptowalutę Satoshiego Nakamoto. Hal Finney podszedł do tego tematu bardzo analitycznie. Na początku wyceny oszacował on wartość ułamka całkowitego globalnego bogactwa gospodarstw domowych. Po co? Otóż zasugerował on w swojej analizie, że bitcoin będzie kiedyś wyjątkowo pożądaną walutą. Według jego wyliczeń, ograniczony charakter bitcoina (tylko 21 mln monet) sprawia, że cena 1 BTC może osiągnąć finalnie nawet 10 mln USD.

Warto dodać, że w tym samym roku u Finneya zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne, czyli chorobę obecnie nieuleczalną. W przypadku Finneya choroba ta postępowała na samym początku dość powoli, jednakże w 2014 objawy nasiliły się do tego stopnia, że Finney został sparaliżowany. Stan pogarszał się z dnia na dzień i finalnie 28 sierpnia 2014 roku kryptograf zmarł.

Nakamoto, Finney i historia BTC.

Teorie odnośnie powiązań Satoshiego Nakamoto z Halem Finney’em

15 rocznica pierwszej transakcji w historii kryptowalut to czas, w którym kryptowalutowa społeczność wspomina Hala Finneya. Jest on jedną z najważniejszych osób, które przyczyniły się do rozwoju nie tylko bitcoina, ale powstałego na jego kanwie całego rynku kryptowalut. Wiele osób twierdzi, że przyczynił się on do tego na równi z Satoshim Nakamotą. Tutaj pojawia się także pewna teoria, która zrównuje te dwie postacie w jedną osobę.

Istnieją podejrzenia, że Hal Finney i Satoshi Nakamoto to ta sama osoba. Hal miałby ukryć swoje alterego, aby widzieć, w jaki sposób kształtuje się los bitcoina jako postronny obserwator. Potwierdzeniem tej teorii ma być również brak aktywności ze strony Satoshiego od czasu śmierci Finneya. Oczywiście Nakamoto porzucił projekt o wiele wcześniej, jednak portfele, na których zgromadzone są ogromne ilości BTC, nadal pozostają przez Satoshiego nietknięte. To oczywiście tylko i wyłącznie teoria, która podsycana jest przez fakt, że tożsamość Satoshiego Nakamoto – mimo 15 lat historii bitcoina i tego, że BTC wszedł właśnie do mainstreamu – nadal pozostaje za woalem kryptograficznej tajemnicy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności