za
Bitcoin świętuje 15 urodziny.

Bitcoin świętuje 15 urodziny! Podróż od grupki cypherpunków po globalne zmiany systemu finansowego

1,5% dla maluszka

Styczeń jest wyjątkowo ważnym miesiącem dla kryptowalutowej społeczności. 3 stycznia 2009 roku Satoshi Nakamoto wykopał bowiem pierwszy blok w sieci Bitcoina. Blok ten nazywany jest „Genesis Block”, zaś Satoshi otrzymał za jego wykopanie nagrodę w postaci 50 bitcoinów. Dziś Bitcoin świętuje 15 urodziny i znajduje się w świetle zainteresowania takich gigantów finansów, jak BlackRock. Od czego to wszystko się zaczęło?

Kryzys, który zmienił bieg historii finansów

Mówiąc o historii Bitcoina, trudno nie wspomnieć całego kontekstu ekonomicznego okresu, w którym powstała pierwsza na świecie kryptowaluta. Rok 2008 to wybuch globalnego kryzysu finansowego, który został zapoczątkowany zapaścią na rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka w Stanach Zjednoczonych. Jednym z symboli tego kryzysu był upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers.

Kryzys był pokłosiem nie tylko pęknięcia bańki na rynku nieruchomości, ale także konsekwencją poprzednich dekad i roku 1971, kiedy prezydent Richard Nixon zawiesił wymienialność dolara na złoto. Od tamtego czasu system finansowy opiera się na długu i systematycznym podnoszeniu limitów zadłużenia. Globalny kryzys finansowy spowodował istne tsunami bankructw i zatrząsnął rynkiem nieruchomości. Społeczeństwo spostrzegło, że współczesne pieniądze są niczym innym, jak spekulacją. To właśnie kryzys finansowy był jednym z najważniejszych czynników, które pchnęły Satoshiego Nakamoto do stworzenia Bitcoina.

Kryzys z 2008 roku.

Cypherpunkowie i narodziny bitcoina

Wydarzenia roku 2008 były powodem, dzięki któremu głos cypherpunków docierał do coraz większej liczby osób. Choć ich nazwa w pierwszej kolejności przywodzi na myśl futurystyczne uniwersum, tak głównym celem cypherpunków jest stosowanie kryptografii do osiągania zmian społecznych i politycznych. W tym zaś podobni są do rockerboyów i solosów z Cyberpunka 2077.

Jednym z takich cypherpunków był enigmatyczny Satoshi Nakamoto, którego tożsamości do dziś nie udało się ujawnić. Globalny kryzys natchnął go (lub ich, bo istnieje teoria, że Satoshi to kolektyw cypherpunków) do stworzenia alternatywnego, cyfrowego pieniądza, który będzie odporny na zepsuty system finansowy.

Satoshi zapożyczył tak naprawdę kilka wcześniejszych pomysłów, takich jak b-money Wei Daia, czy Hashcash Adama Blacka z 1997 roku. Jako ciekawostkę wtrącę tu fakt, że algorytm Proof-of-Work będący od samego początku fundamentem i murami obronnymi sieci Bitcoin, służył początkowo do… eliminowania spamu w skrzynkach mailowych.

Twórca Bitcoina Satoshi Nakamoto.

Satoshi publikuje Białą Księgę Bitcoina, wydobywa Genesis Block i rozpoczyna rewolucję  

Stworzenie alternatywnego pieniądza wymagało czasu, wiedzy i dokładnego zaplanowania każdego elementu systemu. To właśnie z tego powodu 31 października 2008 roku Satoshi Nakamoto wysłał do swoich znajomych cypherpunków Białą Księgę Bitcoina, czyli dokument zawierający wszystkie najważniejsze informacje dotyczące całego ekosystemu sieci Bitcoin.

Po nieco ponad dwóch miesiącach, Satoshi przemienia słowa w czyny. Uruchamia sieć Bitcoina i wydobywa pierwszy blok, określany dziś mianem Genesis Block. Jako nagrodę za wykopanie pierwszego bloku, Satoshi otrzymał 50 bitcoinów. Co ciekawe, w Genesis Block została pozostawiona wiadomość, która jest cytatem z brytyjskiego dziennika „The Times”. W wiadomości czytamy, że „Kanclerz o krok od drugiego pakietu ratunkowego dla banków”.

Był to oczywiście cytat dotyczący ówczesnej dramatycznej sytuacji sektora finansowego. Satoshi postanowił całkowicie zmienić sposób postrzegania pieniądza. Jego ideą było zbudowanie systemu, w którym to ludzie mają całkowitą władzę nad swoimi pieniędzmi. Ominięcie systemu bankowego wydawało się wówczas praktycznie niemożliwe.

Bitcoin Genesis Block

Bitcoin świętuje 15 urodziny, czyli idealny czas na podsumowanie drogi pierwszej kryptowaluty

Wydobycie Genesis Block okazało się tak znaczące, jak upadek pierwszej kostki domino lub kamyczka powodującego lawinę. Sieć Bitcoina okazała się faktem, zaś pierwsze transfery bezwartościowych wówczas bitcoinów uwiarygodniły koncepcję zamkniętego ekosystemu, który będzie niezależny od banków i innych stron trzecich.

Kolejne lata to stale rozrastająca się sieć Bitcoina i równie szybko rosnąca społeczność zainspirowana możliwościami cyfrowego pieniądza niezależnego od systemu bankowego. Jednym z takich zapaleńców okazał się James Howells, który wydobył w 2009 roku 7500 BTC wartych dziś ponad 300 mln USD.

Hollews przestał jednak kopać BTC, ponieważ jego ówczesna dziewczyna narzekała, że „komputer jest wtedy zbyt głośny”. Niefortunnym zrządzeniem losu Howells wyrzucił dysk, na którym zapisał frazy seed do swojego kryptowalutowego portfela. Od ponad dekady prosi on władze miasta Newport o możliwość przekopania miejscowego wysypiska śmieci. Bezskutecznie.

Kolejnym znamiennym wydarzeniem w bitconowej drodze jest Bitcoin Pizza Day, czyli 22 maja 2010 roku. To właśnie wtedy Laszlo Hanyecz za 10 000 BTC (wartych wówczas 35 USD) kupił dwie pizze. Dziś byłoby to ponad 400 mln USD. Oczywiście nie była to pierwsza transakcja rozliczona w BTC, jednakże była pierwszą tak szeroko rozpowszechnioną historią praktycznego użycia kryptowaluty Satoshiego Nakamoto.

Pierwsze 100, 500 i 1000 USD za BTC

Następne lata to systematyczny wzrost kursu BTC, który przebijał kolejne bariery psychologiczne. W 2017 roku pierwszy raz BTC przekroczył 1000 USD za monetę, w 2021 osiągnął swoje ATH dobijając do poziomu prawie 70 000 USD. W trakcie tych lat bitcoin był z początku nazywany czystą spekulacją, zaś Wall Street nawet nie przykładał do niego wagi. Wraz ze wzrostem wartości BTC stosunek tradycyjnego świata finansów do bitcoina zaczął się jednak drastycznie zmieniać.

Znamienna jest w tym kontekście transformacja poglądów Larry’ego Finka, który jeszcze w 2017 roku uważał bitcoiny za „wskaźnik skali procederu prania pieniędzy”. W 2023 roku Fink na antenie telewizji CNBC przyznał jednak, że Bitcoin to cyfrowe złoto i aktywo międzynarodowe. W tym samym roku BlackRock, czyli największa finansowa korporacja świata, wystąpiła do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z wnioskiem o zatwierdzenie funduszu ETF opartego o bitcoina. Globalne finanse wiedzą, że nie mogą już ignorować bitcoina, którego kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie 837 mld USD.

Bitcoin świętuje 15 urodziny będąc obecnie najważniejszym cyfrowym aktywem. Satoshi Nakamoto (kimkolwiek jest lub był) z pewnością jest dumny ze swojego dzieła. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności