za
zondacrypto licencje

Czy na rynku kryptowalut warto korzystać z usług licencjonowanych podmiotów?

Binance Launchpool

Przez wiele lat branża kryptowalut działała bez regulacji przygotowanych stricte pod nią, korzystając tylko z dobrych praktyk tradycyjnych instytucji finansowych. Ostatnie zamieszanie związane z działaniami SEC dot. Coinbase i Binance.US pokazuje jednak, jak ważne jest korzystanie z giełd, które działają w zgodzie z przepisami prawa.

Regulacje są ważne

Rynek kryptowalut przez wiele lat działał bez regulacji dedykowanych dla niego. O tym, jak to jest problematyczne,  mógł przekonać się każdy, kto trzymał środki na giełdzie, która niespodziewanie przestała działać. Dodatkowo, brak konkretnych regulacji pozwala dziś amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) atakować Coinbase i Binance.US. Niejasne przepisy pozwalają urzędnikom działać w elastyczny sposób, nierzadko niekorzystny dla rynku.

Całe szczęście władze Unii Europejskiej (UE) uznały, że rynek kryptowalut warto uregulować i stworzyć system licencjonowania podmiotów z branży blockchain. W efekcie powstał pakiet Markets in Crypto Assets (MiCA), który został już przegłosowany przez Parlament Europejski i będzie powoli wdrażany na europejskim rynku. Już słychać pierwsze głosy, że może to wzmocnić pozycję UE na rynku cyfrowych aktywów i sprawić, że duże podmioty zaczną rejestrować swoją działalność właśnie na terenie europejskiej wspólnoty.

Europa może stać się liderem innowacyjności w zakresie rozwiązań opartych o blockchaina. Wyznaczając pewne ramy działania podmiotom z branży krypto, daje im pewność stabilności działania, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo użytkownikom korzystającym z usług tych firm.

– Gasper Stih, Dyrektor ds. Marketingu, zondacrypto.

MiCA zawiera też przepisy, które wzmacniają ochronę inwestorów i sprawiają, że inwestowanie w kryptowaluty będzie bardziej bezpieczne. Czy regulacje zapewniają więc sytuację win/win? Tak, choć – co też warto dodać – niosą za sobą pewne nierzadko uciążliwe procedury. Są one jednak niezbędne do tego, by rynek działał zgodnie z prawem.

Procedura AML – nie taka straszna, jak ją malują

Jedną z procedur, o których wspomnieliśmy powyżej, jest Anti Money Laundering (AML), czyli proces, który ma na celu wykrywanie, udaremnianie i raportowanie prób wprowadzenia do obrotu pieniędzy z nielegalnych źródeł.

Proces weryfikacji źródła pochodzenia środków wpłacanych na giełdę jest koniecznością w kontekście przepisów unijnych. Niedługo każdy podmiot w branży krypto będzie musiał sprawdzać pochodzenie środków przesyłanych przez użytkowników na giełdę, a jest to tylko jeden z wymogów wynikających ze stosowania środków bezpieczeństwa finansowego. Staramy się, aby ten proces był prosty dla naszych użytkowników, lecz istnieją pewne operacyjne ograniczenia, które wyznaczają ramy takiego upraszczania. W tradycyjnej bankowości takie procedury dzieją się „w tle”, bez angażowania klienta. My jednak nie jesteśmy bankiem, więc nie możemy samodzielnie sprawdzić pochodzenia i przepływu środków na koncie klienta bez jego zaangażowania. A przecież wszystkie środki FIAT wpłacanena konta w naszej giełdzie pochodzą z „konwencjonalnych instytucji finansowych. Staramy się, aby proces ten był możliwie najmniej uciążliwy dla klienta. Zarazem warto mieć  świadomość, że to dzięki takim środkom można budować bezpieczne środowisko do tradingu, które nie powtórzy losu FTX czy innych giełd, które zaniechały weryfikacji wpływających środków.

– Dawid Sendecki, Money Laundering Reporting Officer, zondacrypto.

zondacrypto licencje

Know Your Customer (KYC) jest bardzo istotną częścią procesów Anti Money Laundering (AML). Obejmuje ono m.in. rejestrację użytkownika giełdy i weryfikację jego tożsamości. Konieczność jej przeprowadzania również bezpośrednio wynika z przepisów unijnych oraz krajowych. Bez tego na regulowanym rynku nie można funkcjonować jako licencjonowany dostawca usług związanych z walutami wirtualnymi.

Podsumowanie

Podsumowując, regulacje rynku i licencjonowanie podmiotów, jakie na nim działają, są koniecznością. Choć kryptowalutowi inwestorzy mogą uważać to za niedogodność, działania są podejmowane w trosce o ich bezpieczeństwo.

Zondacrypto jest przykładem giełdy, która zaczęła działać w zgodzie z regulacjami jeszcze zanim zostały one oficjalnie wprowadzone. Obecnie posiada licencje i pozwolenia na działanie w krajach takich jak Estonia, Włochy, a od niedawna również Słowacja. Dzięki temu użytkownicy mogą mieć pewność, że giełda działa zgodnie z prawem, a ich środki są przechowywane w bezpieczny sposób.

Rynek cyfrowych aktywów musi wyciągać wnioski z upadków takich firm jak FTX czy Terra. Do realizacji tego zadania konieczna będzie współpraca z regulatorami, a także podejmowanie prób samoregulacji – dla dobra zarówno inwestorów, jak i samych firm.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
61 663,13 USD1,17%
Ethereum logo
EthereumETH
2939,07 USD0,71%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
596,08 USD0,72%
Solana logo
SolanaSOL
145,53 USD-0,16%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,02%
XRP logo
XRPXRP
0,50 USD-0,79%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2937,39 USD0,71%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,05 USD2,86%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,14 USD-1,18%