za
rzeczywistość rozszerzona (AR) i rzeczywistość wirtualna (VR), stopniowo stają się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia.

VR i AR. Jaka jest różnica pomiędzy tymi technologiami?

1,5% dla maluszka

Mamy wśród czytelników jakichś fanów Powrotu do przyszłości? Jeśli tak, to zapewne pamiętacie, że w produkcji pojawił się tak zwany holodeck. Pomieszczenie to mogło symulować dowolne środowisko, dowolne doświadczenie, za pomocą zaawansowanej technologii holograficznej. Dzisiaj jesteśmy świadkami narodzin technologii przekształcających nasze społeczeństwo w sposób, który kilka dekad temu wydawał się możliwy tylko w filmach science fiction. Dwie z tych technologii, rzeczywistość rozszerzona (AR) i rzeczywistość wirtualna (VR), stopniowo stają się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia.

okulary do vr ar

Wstęp

AR i VR pozwalają nam na chwilę zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości. W przypadku AR dzieje się to poprzez dodawanie do niej nowych, cyfrowych elementów. VR natomiast pozwala nam zanurzyć się w zupełnie innej, wirtualnej rzeczywistości. Obie technologie mają obecnie poważne implikacje dla naszej codzienności, pracy i sposobu, w jaki doświadczamy świata.

Najpopularniejszym zastosowaniem zarówno AR, jak i VR są gry wideo. Technologie te znalazły jednak zastosowanie w wielu innych branżach, począwszy od edukacji, przez medycynę, aż po handel.

Czytając dalej, dowiesz się, co je różni, jak stają się one coraz bardziej obecne w naszym życiu zawodowym i społecznym, oraz jakie są zalety i wady ich rozwoju.

Czym jest rzeczywistość rozszerzona (AR)?

Podpowiedź do zrozumienia AR można znaleźć bezpośrednio w terminie. Augmented oznacza “poszerzony, większy lub bardziej kompletny”. W połączeniu z reality – “rzeczywistością” – oznacza, że jest ona powiększona (lub lepsza) i uzupełnia aktualnie doświadczany świat za pomocą nakładanych wizualizacji lub innych danych.

Jeśli kiedykolwiek użyłeś filtru w mediach społecznościowych, aby dodać do selfie uszy kota, czerwony nos klauna lub długą, szarą brodę, doświadczyłeś AR. Jeśli kiedykolwiek zmieniłeś tło swojego domowego biura podczas wirtualnego spotkania służbowego na tło biura w wieżowcu na Manhattanie, również skorzystałeś z AR. Świetnym przykładem wykorzystania tej technologii jest Pokémon Go. Ta gra zdobyła świat dzięki połączeniu eksploracji prawdziwego świata z efektami AR.

Najprościej rzecz ujmując, rzeczywistość rozszerzona dodaje elementy do twojej rzeczywistości – nie zastępuje jej. Kiedy masz nałożony filtr na twarz lub zmieniasz tło, twoi przyjaciele/koledzy z pracy wciąż mogą cię widzieć. Kiedy łapiesz rzadkiego Pokemona w parku, nadal widzisz trawę, drzewa i ludzi dookoła.

VR i AR. Jaka jest różnica pomiędzy tymi technologiami?

Zastosowanie AR

Rzeczywistość rozszerzona może zmienić lub zintensyfikować postrzeganie świata, dodając cyfrową informację w postaci obrazów, filmów, dźwięków i innych danych. Większość ludzi doświadcza AR poprzez użycie smartfonów. Jednak istnieją również specjalistyczne urządzenia i produkty z obsługą AR, które stają się coraz bardziej popularne.

Wielu producentów pojazdów wprowadza teraz do swoich pojazdów wyświetlacze head-up (HUD) z AR. Wcześniej były one używane jedynie w przemyśle lotniczym. HUDy z AR projektują na szybę informacje takie jak prędkość, warunki ruchu drogowego i przebieg trasy. Umożliwiają tym samym dostęp do tych danych bez odrywania wzroku od drogi. Inteligentne kaski oferują te same korzyści dla motocyklistów, wyświetlając te dane na ich przyłbicach.

Przewidziane w SciFi, inteligentne okulary są kolejnym przykładem. Mogą one projektować pomocne wizualizacje na twoje okulary, nadal pozwalając ci widzieć otoczenie. Przykład? Wyobraź sobie patrzenie na ulicę pełną sklepów i dostrzeganie menu, cen ubrań i godzin otwarcia konkretnych placówek bez konieczności sprawdzania tych informacji z smartfonie.

AR i VR. Czym właściwie się różnią?

Podczas gdy AR uzupełnia twoje zmysły i pozwala ci utrzymać przynajmniej jedną stopę mocno osadzoną w rzeczywistości, z VR można doświadczyć czegoś całkowicie nowego. Ta technologia wpływa na doznania wzrokowe, słuchowe, a nawet fizyczne – w zupełnie nowym i wirtualnym świecie.

Podobnie jak w przypadku AR, także dla VR gry wideo stały się popularnym polem doświadczalnym. Technologia VR nadal jest tam udoskonalana, jednak znalazła też zastosowanie w innych sektorach. Przyjrzyjmy się trzem głównym poziomom VR, aby w pełni zrozumieć jej sposób działania.

Trzy poziomy VR

Pierwszy poziom to VR nieimmersyjny. Pozwala ci oglądać, nawigować i czasami nawet wchodzić w interakcje z wirtualnym środowiskiem. Przykłady mogą obejmować gry wideo lub odbywanie wirtualnej wycieczki po domu. Na tym poziomie zwykle angażujesz się tylko za pomocą standardowego urządzenia, takiego jak smartfon, laptop lub konsola do gier wideo. Chociaż nie są już powszechnie uważane za VR, gry wideo z perspektywy pierwszej osoby (takie jak Halo, Call of Duty, Forza Motorsport) mogą być również uważane za doświadczenia z VR nieimmersyjnym.

Drugi poziom to VR półimmersyjny. To pośrednie doświadczenie VR, które może wykorzystywać oprogramowanie, sprzęt i fizyczne sprzężenie zwrotne. Daje ci większe poczucie, że przestrzeń wirtualna jest wokół ciebie i wchodzisz z nią w interakcję. Dobrym przykładem doświadczeń z tej kategorii są symulatory lotu.

Ostatni poziom to VR immersyjny. Może dostarczyć niesamowite doświadczenie – poczucie, że latasz statkiem kosmicznym lub walczysz z zombie. Immersyjne VR zaczynają się zwykle od zestawu słuchawkowego i gogli. Mogą także obejmować kontrolery ruchu, detekcję ruchu i inne zakładane urządzenia. Przykłady to Meta Quest Pro, HTC Vive Pro 2 i HP Reverb G2.

VR i AR. Jaka jest różnica pomiędzy tymi technologiami?

VR poza sektorem gamingowym

Chociaż AR/VR są powszechnie używane w grach wideo, w tym opartych na blockchainie, istnieją inne zastosowania, poza kategorią rozrywki. Edukacyjne i zawodowe szkolenia VR umożliwiają pilotom, żołnierzom, chirurgom i studentom praktykę i symulację rozmaitych scenariuszy. Od lądowania samolotem po skomplikowane operacje. VR może być również wykorzystywane do przeprowadzania spotkań służbowych, wirtualnego przymierzania ubrań, czy też immersyjnych spotkań ze znajomymi.

Wady AR/VR

Wyżej wymienione zastosowania AR/VR rozszerzają to, co jest możliwe dla człowieka. Choć czynią świat lepszym w oczach wielu odbiorców, niektórzy zwracają uwagę na potencjalne wady ich używania. Szczególnie przy dłuższym użytkowaniu, korzystanie z AR/VR może prowadzić do problemów z oczami, społecznego wycofania się z “prawdziwego świata” i innych problemów psychicznych i fizycznych.

Spojrzenie w przyszłość

W miarę rozwoju tych technologii i urządzeń, linia dzieląca AR i VR staje się coraz bardziej zamazana. Prawdopodobnie też coraz częściej będziemy jej używać przy okazji wykonywania codziennych czynności. Bez względu na technologię, której przyjdzie Ci używać, pamiętaj o zachowaniu równowagi między światem cyfrowym a rzeczywistym. Zadbaj także o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne podczas korzystania z tych technologii.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności