za
Rok 2022 zmienił kryptowaluty. Stablecoiny zyskują na znaczeniu na rzecz DeFi

Rok 2022 zmienił kryptowaluty. Stablecoiny zyskują na znaczeniu na rzecz DeFi

Nexo Earn Aplikacja

Lipiec okazał się pierwszym miesiącem po poprzednich trzech spadkowych, który bitcoinowi (BTC) udało się zamknąć z zyskiem. 17% wygenerowane przez BTC/USD okazało się najlepszym wynikiem od października ubiegłego roku. Pokazało to dobitnie, że rok 2022 nie jest łatwym okresem dla sympatyków cyfrowych aktywów. W poniższym artykule pokazuję jak zmieniała się wielkość rynku na przestrzeni ostatnich miesięcy, jak bardzo skurczył się sektor zdecentralizowanych finansów (DeFi) oraz jak wzrosło znaczenie stablecoinów.

Rok 2022 jak na razie jest ciężki dla kryptowalut

Wyniki rynku cyfrowych aktywów w pierwszej połowie 2022 roku okazały się niezwykle trudne dla inwestorów. W tym okresie obserwowaliśmy jak ceny bitcoina (BTC) spadają o 75% od ATH, a ethera (ETH) o ponad 80%. Czerwiec w szczególności był jednym z najgorszych miesięcy w historii dla obu tych aktywów:

  • Bitcoin zanotował spadek -37,9%, co jest najgorszym miesięcznym wynikiem od 2011 roku, kiedy ceny BTC znajdowały się poniżej 10 dolarów.
  • Ether odnotował spadek -45,4%, co jest drugim najgorszym miesiącem w historii, pobitym jedynie przez marzec podczas rozpoczęcia rynku niedźwiedzia w 2018 roku.

W ciągu 2022 roku na rynku kryptowalut nastąpiło przesunięcie w kierunku sentymentu risk-off. Oznacza to dosłownie „wyłączenie ryzyka”, gdy inwestorzy wolą przeczekać niepewne czasy alokując swoje środki w bezpieczniejsze aktywa. Do nich zalicza się gotówkę, obligacje, złoto, czy dolara. Po stronie niebezpiecznych znajduje się natomiast rynek akcji, czy też kryptowaluty. Oba te rynki w ostatnich miesiącach realizują zauważalną deprecjację.

Podobnie jak w poprzednich cyklach niedźwiedzia (trendach spadkowych), często znajduje to odzwierciedlenie w rosnącej dominacji bitcoina, ponieważ inwestorzy przesuwają kapitał z altcoinów do aktywów o największej kapitalizacji. Dominacja BTC to inaczej jego procentowy udział w łącznej kapitalizacji (wartości) całego rynku.

Bitcoin znów dominuje. Wycofanie z rynku ETH przez delewarowanie w DeFi

Poniższy wykres pokazuje względną dominację pomiędzy bitcoinem oraz etherem: od początku grudnia 2021 roku kapitał rotuje na korzyść BTC. Ten trend jest również podobny do rynku niedźwiedzia z początku 2018 roku, po którym nastały prawie trzy lata względnej siły BTC.

Rok 2022 zmienił kryptowaluty. Stablecoiny zyskują na znaczeniu na rzecz DeFi

Wykres pokazuje stosunek dominacji BTC względem ETH. Obecnie wychodzi z okresu szczytowej dominacji ethera na rzecz bitcoina. Źródło: Glassnode

Dużą siłą napędową względnej słabości ETH jest ogromne delewarowanie, które miało miejsce w sektorze zdecentralizowanych finansów (DeFi). Pod wieloma względami jest to równa i przeciwna reakcja rynku niedźwiedzia na silny wzrost dźwigni w ciągu ostatnich lat. Delewarowanie to sytuacja, w której nadmiernie „napompowany” rynek lewarowanych pozycji zostaje wypłukany, na przykład przez dynamiczne spadki lub wzrosty cen kryptowalut.

Okres potocznie nazywany “latem DeFi” rozpoczął się w październiku 2020 roku, kiedy rynek oszalał na punkcie „yield farmingu”, czyli generowania miesięcznych lub rocznych odsetek w związku z posiadaniem wybranego, zdecentralizowanego aktywa. Od tego czasu, całkowita wartość zablokowana (TVL) w DeFi eksplodowała, wzrastając ponad dwudziestokrotnie w ciągu 2 lat, rozwijając się z poziomu 10,7 mld dolarów do ponad 253 mld dolarów. Jednakże w ciągu ostatnich 7 miesięcy większość TVL uległa delewarowaniu i odreagowaniu. W wyniku tego spadła o 71,5% i utraciła 181 mld USD wartości.

Spadek TVL jest efektem zarówno spadających cen tokenów, jak i zmniejszenia łącznej dźwigni finansowej na rynku. Oba te czynniki wpłynęły na cenę ETH jako aktywa będącego jednym z podstawowych sposobów „wejścia” do świata cyfrowych aktywów.

Rok 2022 zmienił kryptowaluty. Stablecoiny zyskują na znaczeniu na rzecz DeFi

Wartość zablokowana w DeFi na przestrzeni kolejnych miesięcy. Źródło: Glassnode

Stablecoiny – nie bitcoin – okazały się ważną „bezpieczną przystanią”

Podczas procesu oczyszczania rynku z nadmiernej dźwigni, wielu inwestorów szukało zabezpieczenia i schronienia w stablecoinach. Szybko stały się one preferowanym aktywem wyceny zarówno na scentralizowanych giełdach, jak i w DeFi. Podczas gdy kapitalizacja rynkowa etheru jest zmienna, właściwie zabezpieczone stablecoiny mają zapewniać „sztywny kurs”.

Stablecoin to inaczej stabilna moneta. Najpopularniejsze z nich mają na celu odzwierciedlać 1:1 kurs dolara amerykańskiego. Ich zaletą jest fakt, że inwestor nie musi wycofywać pieniędzy z giełdy kryptowalutowej i wymieniać ich na tradycyjną walutę (FIAT).

W ciągu ostatnich 2 lat, łączna kapitalizacja rynkowa 4 najlepszych stablecoinów (USDT, USDC, BUSD i DAI) zazwyczaj osiągała szczyt na poziomie około 50% kapitalizacji rynkowej etheru. Jednak przy tak dużym przepływie wartości z niestabilnych i zmiennych kryptowalut w kierunku stablecoinów, zagregowana wartość tego rodzaju aktywów pokonała łączną wartość sieci ETH.

Jest to pierwsze takie wydarzenie w historii i pokazuje, jak istotne stały się stablecoiny i jak poważne stało się „poszukiwanie stabilności” przez inwestorów w 2022 roku.

Rok 2022 zmienił kryptowaluty. Stablecoiny zyskują na znaczeniu na rzecz DeFi

Kapitalizacja 4 największych stablecoinów przewyższyła kapitalizację ETH. Źródło: Glsssnode

Największe cztery stablecoiny posiadają obecnie kapitalizację rynkową w wysokości 146 mld dolarów. Co więcej, USDT, USDC i BUSD zajmują odpowiednio 3., 4. i 6. miejsce wśród wszystkich kryptowalut pod względem wartości.

W ich gronie nastąpiły jednak w ostatnich miesiącach pewne przetasowania. Tether (USDT) odnotował spadek podaży w obiegu o 17,24 miliarda od 11 maja. W tym samym czasie zasoby USD Coin (USDC) wzrosły o 7,3 mld dolarów. Być może jest to sygnał, że trwa zmiana preferencji wśród inwestorów, którzy odchodzą od najstarszego na rynku USDT na rzecz coraz bardziej konkurencyjnego USDC.

Udział Binance USD (BUSD) również wzrósł o 700 mln dolarów, choć nie do tego samego stopnia co udział rynkowy USDC. Dominacja BUSD w przestrzeni stablecoinów odnotowała najbardziej agresywny wzrost w ciągu ostatnich 2 lat. Mimo to, token Binance nadal odstaje od tych dwóch największych.

Rezultatem tych zmian podaży jest zauważalne przesunięcie dominacji pomiędzy 4 najlepszymi stablecoinami. Dwa lata temu Tether odpowiadał za 88,3% całej rynkowej podaży stablecoinów i nadal utrzymuje najwyższy wolumen handlowy. Jednak od tego czasu znaczenie USDT jest w trwałym trendzie spadkowym, reprezentując obecnie tylko 45,2% podaży 4 największych stablecoinów.

W ramach podsumowania, kilka najważniejszych wniosków płynących z powyższych danych:

  • Konkurencja rośnie, a preferencje rynkowe wydają się strukturalnie zmieniać.
  • Dominacja USDC wzrosła czterokrotnie i obecnie stablecoin posiada 38,1% udziału w rynku.
  • Dominacja BUSD wzrosła najbardziej agresywnie, zwiększając swój udział rynkowy niemal siedmiokrotnie, aby osiągnąć 12% łącznej podaży.
  • Dominacja DAI wzrosła czterokrotnie, stanowiąc obecnie 4,7% udziałów w gronie czołowych stablecoinów

Rok 2022 zmienił kryptowaluty. Stablecoiny zyskują na znaczeniu na rzecz DeFiOd 2020 roku widoczny jest spadek dominacji USDT na rzecz trzech pozostałych z głównych stablecoinów. Źródło: Glassnode

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności