za
Binance wprowadza swój Soulbound Token

Binance wprowadza swój Soulbound Token

robinhood aplikacja rejestracja

Binance, czyli największa na świecie giełda kryptowalut poinformowała, że jest gotowa wyemitować token Binance Account Bound (BAB). Będzie to pierwszy w historii giełdy Soulbound Token (SBT) oparty na Smart chainie BNB. Token pojawi się na platformie jako projekt pilotażowy. Co więcej, będzie dostępny wyłącznie za pośrednictwem aplikacji mobilnej Binance.

Wielofunkcyjny niezbywalny token od Binance

Wprowadzony Soulbound Token będzie pełnił funkcję, która umożliwi wszystkim użytkownikom giełdy, którzy przestrzegają zasady Know-your-customer (KYC), wyemitowanie własnego tokena BAB. Proces ten będzie zachodzić bezpośrednio w portfelu klienta podczas korzystania z platformy.

BAB będzie miał charakter identyfikatora online dla Binance. Może być również wykorzystany przez protokoły stron trzecich do potwierdzania tokenów BAB dla taki działań, jak unikanie botów czy przeprowadzanie zrzutów NFT. Tak samo będzie mógł zostać użyty przez zdecentralizowane autonomiczne organizacje do przeprowadzania głosowań.

Jak dowiadujemy się z wpisu na oficjalnym blogu giełdy, token BAB jest pierwszym w historii aktywem typu Soulbound wydanym w BNB Smart Chain. Koncentuje się na rozwiązywaniu problemów tożsamości w zdecentralizowanym świecie. Jest to niezbywalny token, który nie posiada funkcji finansowej.

W ogłoszeniu podkreślono, że „możliwość przenoszenia” może nie zawsze leżeć w najlepszym interesie decentralizacji. Stanowi to bowiem problematyczną kwestię w odniesieniu do dystrybucji władzy zarządczej. Właśnie dlatego BAB różni się od tradycyjnych aktywów, takich jak bitcoin i ether, które reprezentują chwilowe wartości pieniężne.

Kiedy zaczynamy skupiać się nad tym, jakie formy poświadczeń będą funkcjonować w Web3, niezależnie od tego, czy będą to weryfikowalne zestawy umiejętności, czy zdobyty tytuł, pojawią się kolejne przypadki użycia tokena BAB. To poczucie odpowiedzialności toruje drogę do bardziej wydajnej zdecentralizowanej społeczności i przestrzeni

– komentuje Binance.

Binance spodziewa się, że w przyszłości wraz z ewolucją środowiska web3 pojawią się dodatkowe przypadki użycia BAB.

Czym jest Soulbound Token?

Koncepcja Soulbound Tokena została po raz pierwszy wprowadzona przez założyciela Ethereum, Vitalika Buterina wraz z E. Glenem Weylem i Pują Ohlhaver. Na początku tego roku Buterin objaśnił wady systemu zbywalności i opłacalności komercyjnej NFT.

Soulbound wyznacza nowy sposób tokenowego standardu, który potencjalnie może stanowić niezbędny element budulcowy dla zdecentralizowej społeczności. W swoim wpisie Buterin wyszczególnił kilka sposobów wykorzystania SBT. Zawarł kryteria od potwierdzenia stopni uniwersyteckich po referencje edukacyjne i jako punktację kredytową Web3

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.