za
Robinhood ukarany grzywną w wysokości 30 mln dolarów

Robinhood ukarany grzywną w wysokości 30 mln dolarów

1,5% dla maluszka

Popularna aplikacja do handlu akcjami i cyfrowymi aktywami – Robinhood – została ukarana grzywną w wysokości 30 milionów dolarów przez Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork. Powodem tak wysokiej kary finansowej jest niezastosowanie się firmy do przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i cyberbezpieczeństwa.

Robinhood ukarany grzywną w wysokości 30 mln dolarów

Kłopoty Robinhooda

Jednostka odpowiedzialna za sektor kryptowalut w aplikacji Robinhood została ukarana grzywną w wysokości 30 milionów dolarów. Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork (NYDFS) jest zdania, że firma nie spełniła wymogów regulacyjnych odnośnie przeciwdziałania praniu pieniędzy i cyberbezpieczeństwa, jak czytamy w opublikowanym raporcie Wall Street Journal.

Opublikowany dokument informuje, że NYDFS w wyniku przeprowadzonego audytu wykrył domniemane uchybienia. W następstwie tego wszczęto specjalne dochodzenie egzekucyjne. Jest to pierwszy przypadek egzekucji wobec firmy z rynku kryptowalut ze strony tego regulatora.

Instytucja przekazała serwisowi Wall Street Journal, że ustawa Robinhood’s Bank Secrecy Act i programy zgodności z dyrektywami prawnymi wobec przeciwdziałania praniu pieniędzy nie były należycie wdrożone w życie. Dodano, że program cyberbezpieczeństwa firmy nie uwzględniał właściwie ryzyka operacyjnego firmy. Dodatkowo polityka firmy nie była zgodna z przepisami regulatora dotyczącymi cyberbezpieczeństwa i cyfrowych aktywów.

W wyniku dochodzenia na jaw wyszło również, że Robinhood nie spełniał w pełni wymogów ochrony konsumentów. Chodziło o brak na ich swojej stronie internetowej dedykowanego numeru telefonu do składania skarg konsumenckich

Robinhood poza przymusem zapłacenia 30 mln dolarów grzywny będzie musiał współpracować z niezależnym konsultantem, który dokona oceny czy działanie aplikacji jest zgodne z przepisami stanowego regulatora.

W następstwie podania do mediów informacji o nałożeniu kary, akcje detalicznej platformy inwestycyjnej nieznacznie spadły we wtorek. Firma straciła nieco ponad 1% wartości akcji po nagłośnieniu sprawy. Firma w dniu jutrzejszym opublikuje w dniu jutrzejszym wyniki za drugi kwartał.

Transakcje bez opłat

W maju tego roku Robinhood ogłosił, że ich portfel na kryptowaluty nie będzie pobierał opłat za gaz i będzie obsługiwał niewymienne tokeny (NFT), a także usługi DeFi i inne funkcje wymiany tokenów. Oprócz funkcji handlu z zerową opłatą, jedną z najmocniejszych stron portfela jest coś jeszcze innego. Tylko właściciel kryptowalut będzie posiadał i kontrolował swoje klucze prywatne. To coś podobnego do tego, co mają do zaoferowania inne portfele skoncentrowane na sieci Web3 — takie jak Coinbase lub Metamask. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności