za
giełdy kryptowalut japonia rosja

Zielone światło dla samoregulacji japońskich giełd kryptowalutowych

Japońska Agencja Usług Finansowych (Financial Services Agency – FSA), czyli odpowiednik polskiego KNF-u, wyraziła zgodę na utworzenie autonomicznego stowarzyszenia składającego się z przedstawicieli wszystkich licencjonowanych japońskich giełd kryptowalutowych.

 

Japońska Agencja Usług Finansowych (Financial Services Agency – FSA), czyli odpowiednik polskiego KNF-u, wyraziła zgodę na utworzenie autonomicznego stowarzyszenia składającego się z przedstawicieli wszystkich licencjonowanych japońskich giełd kryptowalutowych.

 

Stowarzyszenie Giełd Walut Wirtualnych (Japan Virtual Currency Exchange Association – JVCEA) – gdyż tego rodzaju nazwę otrzymało nowo powołane ciało – zostało upoważnione przez FSA do tworzenia wytycznych dla aktualnie operujących na japońskim rynku, licencjonowanych platform wymiany kryptowalut.

 

Wytyczne te obejmują m.in.: implementację standardów bezpieczeństwa mających na celu ochronę środków klientów, procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), a także procedury mające na celu przeciwdziałanie procederom niedozwolonego, wewnętrznego handlu z wykorzystaniem uprzywilejowanego dostępu do informacji poufnych (tzw. insider trading).

 

JVCEA zostało wyposażone również w narzędzia do kontrolowania jakości implementacji swoich wytycznych, jak również nakładania, w razie konieczności, kar na giełdy, które nie wywiążą się ze swoich obowiązków.

 

Japonia to jeden z pierwszych krajów na świecie, który bardzo poważnie podszedł do kwestii związanych z prawnym uregulowaniem branży kryptowalutowej. Efektem tego były ustawy regulujące m.in. kwestie związane z obrotem kryptowalutami, jak również funkcjonowaniem tamtejszych platform ich wymiany – giełdy chcące operować na tamtejszym rynku muszą od tego czasu uzyskać specjalną licencję od FSA. Aktualnie w Japonii operuje 16 licencjonowanych giełd kryptowalutowych.

 

Działania japońskich władz były poniekąd konsekwencją najgłośniejszego w historii włamania na tokijską giełdę Mt.Gox i jej bankructwa, ogłoszonego na początku 2014 roku.

 

Niestety na początku tego roku, kolejna japońska giełda padła ofiarą ataku na porównywalną skalę. Przypomnijmy. 26 stycznia, jedna z największych japońskich giełd wymiany kryptowalut, Coincheck, przyznała iż padła ofiarą hakerów w wyniku czego z jej kont skradziono około 500 mln tokenów NEM (XEM). Ich wartość przekraczała wówczas 530 mln dolarów.

 

To zmusiło japońskie władze do wprowadzenia jeszcze bardziej restrykcyjnych wytycznych, procedur i dodatkowych inspekcji skierowanych zarówno wobec już licencjonowanych giełd kryptowalutowych, jak i tych, które o licencję dopiero się ubiegają.

 

Jak przyznają przedstawiciele FSA oraz JVCEA, nowo utworzone stowarzyszenie ma stanowić kolejny krok dla podwyższenia standardów funkcjonowania japońskich platform wymiany kryptowalut:

 

To bardzo szybko rozwijający się przemysł. Lepiej, aby eksperci na bieżąco wyznaczali reguły, aniżeli biurokraci” – przyznał, w wypowiedzi dla agencji Reuters, jeden z przedstawicieli FSA, który pragnął jednakże pozostać anonimowym.

 

W wypowiedzi dla tej samej agencji, Yuri Suzuki, główny partner w firmie prawniczej Atsumi & Sakai, przyznał, iż regulacje wprowadzane przez nowo powołany organ będą surowsze aniżeli te, egzekwowane obecnie przez FSA. Ma to pomóc branży w odzyskaniu publicznego zaufania.

 

Dołożymy dalszych starań, aby zbudować przemysł, któremu klienci ufają” – przyznali także przedstawiciele JVCEA w oświadczeniu opublikowanym po decyzji FSA.

 

Pomimo surowych wymogów rejestracyjnych, ogromny popyt na kryptowaluty w Japonii sprawia, iż z wnioskami licencyjnymi do FSA ustawia się kolejka firm pragnących świadczyć w tym kraju usługi platform wymiany kryptowalut. Agencja potwierdziła dziś również, iż na jej biurkach oczekuje obecnie około 160 aplikacji tego rodzaju.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności