za
Worldcoin posiadał niebezpieczny błąd

Worldcoin posiadał lukę pozwalającą na pominięcie zabezpieczeń

Binance Launchpool

Szał na nową kryptowalutę CEO OpenAI już opadł, zaś na jaw zaczyna wyciekać coraz więcej informacji o całym projekcie. CertiK, czyli firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, postanowiła wziąć pod lupę projekt twórcy ChatuGPT.

Audyt wykazał szereg błędów, spośród których jeden jest naprawdę niebezpieczny. Umożliwia on hakerom przejęcie danych użytkowników oraz ominięcie procesu weryfikacji tożsamości. Co ciekawe, zespół Worldcoin potwierdził istnienie luki i podjął działania w celu usunięcia błędu.

CertiK ujawnia dziesiątki błędów bezpieczeństwa

Worldcoin to kryptowalutowy projekt Sama Altmana, czyli jednego z twórców ChatuGPT. Założeniem Światowej Monety jest zapewnienie ludziom autentycznego certyfikatu i potwierdzenia człowieczeństwa w świecie coraz szybciej rozwijającej się sztucznej inteligencji. Skanowanie siatkówki za pomocą specjalnego urządzenia Orb zdobyło ogromne zainteresowanie. Jeden z tweetów Sama Altmana pokazywał kilkudziesięciometrowe kolejki ludzi, którzy chcieli dostać własny certyfikat i dostać na start 25 tokenów Worldcoin.

Warto dodać, że projekt Altmana wzbudził także bardzo duże wątpliwości, jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych biometrycznych tak dużej ilości ludzi. Okazuje się, że obawy te nie były bezpodstawne, co ujawnili eksperci od cyberbezpieczeństwa z firmy CertiK. Audyt ujawnił jeden krytyczny błąd, który pozwalał hakerom na przejęcie danych użytkowników oraz pominięcie procesu weryfikacji tożsamości.

Co więcej, w raporcie z audytu zostało wskazanych także 26 innych błędów bezpieczeństwa w protokole. Do całej sytuacji odniósł się zespół Worldcoin, informując o pracy nad usunięciem błędów.

Czy dane posiadaczy WordID są w niebezpieczeństwie?

Wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa danych biometrycznych gromadzonych przez projekt Worldcoin pojawiły się nie tylko wśród miłośników kryptowalut, ale także oficjalnych urzędów państw Europy i Afryki.

Bawarski Państwowy Urząd Ochrony Danych wszczął postępowanie przeciwko amerykańskiemu startupowi jeszcze w listopadzie 2022. Powodem tego działania były obawy przed nieodpowiednią ochroną danych pozyskanych ze skanu siatkówki.

Nie tylko Niemcy podchodzą do Worldcoina z nieufnością. Brytyjskie Biuro Komisarza ds. Informacji także prowadzi dochodzenie w sprawie projektu Sama Altmana. Wątpliwości co do gromadzenia danych i jego legalności ma też francuski regulator ochrony danych (CNI), zaś Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Kenii całkowicie wstrzymało możliwość skanowania siatkówki za pomocą urządzenia Orb. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 814,54 USD0,63%
Ethereum logo
EthereumETH
2929,50 USD1,65%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,14%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
551,14 USD0,36%
Solana logo
SolanaSOL
131,99 USD7,97%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD5,14%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2928,87 USD1,79%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD1,97%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,76 USD-0,93%