za
Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, po raz kolejny skomentował wysokie koszty transakcji w ETH.

Vitalik Buterin wypowiedział się na temat wysokich kosztów korzystania z Ethereum

Binance Launchpool

Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, po raz kolejny skomentował wysokie koszty transakcji w ETH.

Vitalik Buterin mówi o wysokich kosztach korzystania z Ethereum

We wtorek założyciel Mythos Capital i współgospodarz podcastu Bankless, Ryan Sean Adams, wyraził opinię, że transakcje w ETH stały się bardziej opłacalne.

Odpowiadając na tweeta, założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, stwierdził jednak, że opłaty za gaz w ETH muszą być jednak niższe i będzie to z korzyścią dla całego ekosystemu.

Dodał wcześniej, że rozwiązania warstwy 2 i technologia zero-knowledge (ZK Rollups) mogą być kluczowymi narzędziami w rozwiązywaniu wygórowanych opłat transakcyjnych w ETH.

vitalik buterin gaz

Ethereum i jego problemy

Sieć ETH jest jednym z największych i najstarszych łańcuchów bloków na rynku kryptowalut. Ether jest też drugą co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej, ustępując miejsca jedynie wiodącej na świecie kryptowalucie – BTC.

Jednak odkąd w sieci pojawiło się zdecentralizowane finansowanie (DeFi), użytkownicy stanęli przed problemem – wysokimi opłatami za gaz. Rozwój branży niewymiennych tokenów (NFT) również prawdopodobnie przyczynił się do wzrostu i tak już kosztownych transakcji w ETH.

Jaki jest powód tego zamieszania? Kiedy transakcje są przesyłane na Ethereum, tysiące walidatorów (górników) weryfikuje i potwierdza je w bloku. Walidatorzy ci otrzymują opłatę za swoje wysiłki w postaci „gazu”.

Użytkownicy mogą płacić wyższe ceny gazu, aby szybciej realizować transakcje i jest to metoda powszechnie stosowana przez twórców NFT. To jednak podnosi cenę rynkową gazu. Podczas niedawnej emisji NFT metaversu Otherside zapotrzebowanie na możliwości sieci ETH było tak duże, że ceny gazu skoczyły do rekordowych poziomów. Dane z CoinMetrics pokazują, że na same koszty transakcji wydano wtedy ponad 150 milionów dolarów.

Użytkownicy stracili również około 4 miliony dolarów w ETH, ponieważ ponad 10 000 transakcji nie zostało zrealizowanych.

Jak tłumaczył już Buterin, wszelkie problemy sieci zostaną rozwiązane, gdy zostaną ukończone prace dot. Ethereum 2.0, czyli nowej wersji sieci Ethereum. Ta ma zmienić sposób emisji ETH (przejście na PoS) i poprawić wydajność całego projektu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności