Vitalik Buterin: AI może być końcem ludzkości, jaką znamy
Superinteligentna sztuczna inteligencja może zwrócić się przeciwko ludzkości, ostrzega współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin.
Vitalik Buterin vs. AI: mamy się czego obawiać
Według współzałożyciela Ethereum, Vitalika Buterina, superzaawansowana sztuczna inteligencja, pozostawiona bez kontroli, ma „dużą szansę” prześcignięcia ludzi pod wieloma względami. Może zatem stać się kolejnym „gatunkiem szczytowym” na Ziemi.
Powyższe brzmi jak wstęp do scenariusza kliszowego filmu science-fiction. Tyle że, jak widać, fikcja powoli nas dościga. Na problem Buterin wskazał w poście opublikowanym na swoim blogu 27 listopada. W tekście argumentował, że sztuczna inteligencja „zasadniczo różni się” od innych najnowszych wynalazków – takich jak media społecznościowe, antykoncepcja, samoloty, broń, koło i prasa drukarska. Powód? Sztuczna inteligencja może stworzyć nowy typ „umysłu”, który może obrócić się przeciwko ludziom.
Sztuczna inteligencja to [...] nowy typ umysłu, który szybko zyskuje na inteligencji i ma poważną szansę prześcignąć ludzkie zdolności umysłowe i stać się nowym gatunkiem szczytowym na planecie
- napisał twórca Ethereum.
https://twitter.com/VitalikButerin/status/1729251808936362327?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1729251808936362327%7Ctwgr%5E462c7e9171daa4eefc04924be2c206c737ff02da%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fethereum-vitalik-buterin-ai-surpass-humans-apex-species
Buterin argumentował też, że w przeciwieństwie do zmiany klimatu, pandemii czy wojny nuklearnej, superinteligentna sztuczna inteligencja może potencjalnie zakończyć naszą egzystencję i nie pozostawić nikogo przy życiu. Zwłaszcza jeśli ostatecznie zacznie postrzegać ludzi jako zagrożenie dla własnego przetrwania.
Buterin wskazał na wyniki ankiety przeprowadzonej w sierpniu 2022 r. wśród ponad 4270 badaczy zajmujących się uczeniem maszynowym. Oszacowali oni, że prawdopodobieństwo, że sztuczna inteligencja zabije ludzkość, wynosi 5–10%. Chyba o "parę" procent za dużo, by czuć się bezpiecznie.
Buterin zasugerował model brain-computer interfaces (BCI), który może zapewnić ludziom większą kontrolę nad AI. BCI to ścieżka komunikacji między aktywnością elektryczną mózgu a urządzeniem zewnętrznym, takim jak komputer lub kończyna robota.
Na końcu programista doszedł do wniosku, że „my, ludzie, jesteśmy najjaśniejszą gwiazdą” we wszechświecie, ponieważ "opracowaliśmy technologię umożliwiającą poszerzanie ludzkiego potencjału przez tysiące lat i, miejmy nadzieję, wiele lat przed nami".
Jeśli za dwa miliardy lat Ziemia lub jakakolwiek część wszechświata nadal będzie nosiła piękno ziemskiego życia, stanie się to dzięki ludzkim sztuczkom, takim jak podróże kosmiczne i geoinżynieria
- dodał.
Czy Buterin nie przesadza?
Czy jednak Buterin nie przesadza? Eksperci dzielą się dziś na dwa główne obozy. Pierwszy jest zdania, że AI może nam zagrozić - nie tylko naszej egzystencji, ale też sytuacji ekonomicznej (pozbawić nas pracy). Drugi wskazuje na pozytywy nowej technologii i to, że może ona wyręczać nas w wielu zadaniach i sprawić, że będziemy mieli więcej wolnego czasu. To, jaka będzie przyszłość, zależy od ludzi i tego, w jakim celu będą wykorzystywać AI. Przynajmniej obecnie...
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Newsletter Bitcoin.pl
Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.
Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności