za
Użytkownicy Friend.tech padli ofiarą hakera.

Użytkownicy Friend.tech obrabowani na 385 000 USD w ETH

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Friend.tech to zdecentralizowana platforma społecznościowa, która w ostatnim czasie stała się niezwykle popularna. Okazuje się, że użytkownicy tej aplikacji DeSo zostali zaatakowani przez hakerów. W sumie społeczność Friend.tech okradziono na 385 000 USD w Ethereum. Hakerzy wykorzystali ataki typu SIM swap. Ofiarą padło czterech różnych użytkowników Friend.tech. Czy zawinić mogły zabezpieczenia samej platformy?

Luki w zabezpieczeniach platformy Friend.tech możliwą przyczyną ataku

O ataku poinformował ZachXBT, czyli użytkownik platformy X, który specjalizuje się w kryptowalutowych śledztwach. Według informacji zebranych przez ZachXBT, haker wykorzystał coraz popularniejszy ostatnio atak typu SIM swap. Polega on na zdobyciu numeru telefonu danego użytkownika i następnie stworzeniu wirtualnego duplikatu karty SIM. Tak ukradziona tożsamość pozwala na obejść zabezpieczenia typu 2F, czyli weryfikację dwuetapową.

Warto dodać, że ofiarami stali się czterej użytkownicy platformy Friend.tech, którzy łącznie stracili aż 385 000 USD w Ethereum. Jak to się stało, że wszyscy oni padli ofiarą ataku hakera? Otóż w sieci zaczęły pojawiać się plotki, że ataki pojawiły się na skutek krytycznych luk w zabezpieczeniach platformy.

Haker wykorzystujący atak metodą SIM-swap.

Użytkownicy Friend.tech zaniepokojeni doniesieniami ekspertów z Check Point Research

Friend.tech od początku wzbudzał w kryptowalutowej społeczności pewne obawy, ze względu na niezwykle szybki wzrost popularności aplikacji. Okazało się, że ataki hakerskie na użytkowników Friend.tech najprawdopodobniej spowodowane były krytycznymi lukami w bezpieczeństwie aplikacji. Do takich wniosków doszli eksperci z Check Point Research. To właśnie z powodu luk w bezpieczeństwie aplikacji, miało dojść do wycieku danych. Taki wyciek to idealny sposób dla hakerów na pozyskanie np. numerów telefonu swoich przyszłych ofiar, które padną ofiarą SIM swap.

Warto dodać, że twórcy platformy od razu zareagowali na informacje ekspertów z Check Point Research, dementując te doniesienia. Według nich platforma Friend.tech jest w pełni bezpieczna i skutecznie chroni swoich użytkowników przed atakami hakerów.

To nie pierwsze kontrowersje wokół platformy DeSo. Ataki SIM Swap są coraz częstsze, o czym świadczy np. ostatni atak na twórcę Ethereum, czyli Vitalika Buterina.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności