za

Ustawa o kryptowalutach przegłosowana w Izbie Reprezentantów. Co teraz zrobią senatorowie i Joe Biden?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Ważna ustawa o kryptowalutach FIT21 została przegłosowana przez Izbę Reprezentantów USA. Co to oznacza?

Ustawa o kryptowalutach przeszła przez izbę niższą

Ustawa, która w praktyce zmniejsza kontrolę SEC nad rynkiem kryptowalut, została przegłosowana w Izbie Reprezentantów i trafia do Senatu. Potem ma zostać skierowana do Białego Domu. Oczywiście jeżeli wspomniana izba wyższa powie “tak”.

Chodzi dokładnie o ustawę Financial Innovation and Technology for the 21st Century Act (FIT21), którą poparło 71 przedstawicieli Partii Demokratycznej i 208 Republikanów. 136 kongresmenów było przeciw.

Teraz wiele zależy od Senatu USA. Tam czeka na dokument m.in. senator Elizabeth Warren, chyba największa przeciwniczka rozwoju kryptowalut w mocarstwie. Dla pocieszenia: Warren jest jedna, zaś 16 maja Senat przyjął uchwałę wzywającą do zniesienia przepisów ograniczających przechowywanie cyfrowych aktywów przez banki. Widać, że i tam patrzą na bitcoina oraz altcoiny inaczej niż jeszcze rok temu.

Na decyzję Senatu poczekamy… no właśnie, nie wiadomo ile. W prawie USA nie ma ograniczeń czasowych co do tego, kiedy senatorowie muszą podjąć działanie po izbie niższej. Gdy jednak zaczną prace, mogą jeszcze zmienić część zapisów FIT21.

W takiej czy innej formie dokument może potem trafić na biurko prezydenta Joe Bidena. Ten jest już wtedy ograniczony terminem 10 dni. W tym czasie będzie musiał podpisać lub zawetować ustawę. Jego administracja oświadczyła 22 maja, że sprzeciwia się przyjęciu ustawy, ale nie określiła, czy ją zawetuje. Biały Dom może być otwarty na regulacje, ale chcieć zmienić poszczególne zapisy projektu.

Nawet jeśli Biden zawetuje FIT21, Izba i Senat będą mogły odrzucić weto, ale do tego potrzeba co najmniej dwóch trzecich głosów.

Dlaczego to takie ważne?

Ustawa FIT21 w dużej mierze przekazuje kontrolę nad kryptowalutami Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarów (CFTC) i tym samym odbiera władzę Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Rynek uważa, że to krok w dobrą stronę, bowiem SEC prowadzi dość wrogą politykę, czego nie można powiedzieć o CFTC.

SEC miałaby jednak nadal władzę regulacyjną nad kryptowalutami, które nie są wystarczająco zdecentralizowane. Chodzi o te aktywa, które można uznać za papiery wartościowe.

Zastanawia jednak, skąd nagłe zainteresowanie polityków cyfrowymi aktywami. To chyba efekt zbliżających się wyborów prezydenckich. Obie główne partie musiały dojść do wniosku, że inwestorzy bitcoina to znaczny elektorat, więc warto o niego powalczyć. Tak należy traktować ostatnie puszczanie oka Donalda Trumpa do fanów kryptowalut. Kropką nad “i” może być dzisiejsza, potencjalna zgoda SEC na powstanie ETF-ów ETH.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
66 588,56 USD0,37%
Ethereum logo
EthereumETH
3559,20 USD-0,04%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,01%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
606,35 USD-0,38%
Solana logo
SolanaSOL
145,42 USD0,50%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3559,54 USD-0,02%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,02%
XRP logo
XRPXRP
0,50 USD2,90%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,14 USD-0,69%
Toncoin logo
ToncoinTON
8,01 USD-0,90%