ust

Kurs UST spadł do 60 centów

bitbay zonda

W ostatnią niedzielę informowaliśmy Was, że stablecoin od Terra – UST – stracił swoje powiązanie z dolarem. W tamtym momencie kurs UST/USDT wynosił 98 centów. Niestety, to nie był koniec spadków. Ten trzeci co do wielkości stablecoin pod względem kapitalizacji rynkowej, spadł wczoraj do poziomu 0,6 USD. Była to rekordowo niska cena tego tokena. Obecnie, w zależności od giełdy, cena UST waha się od 72 do 94 centów.

Jednocześnie kurs LUNA zaliczył korektę do 23 USD, czyli aż 80% spadku w stosunku do ATH z zeszłego miesiąca. W momencie pisania tego artykułu za jedną lunę zapłacimy 29 USD.

Mechanizm działania UST

Terra to sieć blockchain z własnym stablecoinem – UST- opartym na dolarach. W przeciwieństwie do USDC i USDT, które są rzekomo zabezpieczone przez gotówkę i aktywa w banku, stablecoin UST ma utrzymywać parytet 1:1 z dolarem amerykańskim dzięki algorytmicznej relacji z rodzimym aktywem Terra, czyli LUNA. Wybijanie LUNA wymaga spalania UST i odwrotnie – taki mechanizm ma utrzymać UST tak blisko 1 USD, jak to możliwe. Gdy cena spadnie do, powiedzmy, 0,98 USD, jak miało to miejsce w weekend, inwestorzy mogą kupić z rabatem, a następnie sprzedać po 1 USD i zgarnąć różnicę. Porządek teoretycznie zawsze powinien zostać przywrócony, ponieważ całą pracę wykonuje wolny rynek. Jednakże Do Kwon i Luna Foundation Guard (LFG) nie byli pewni, że tym razem ​​to zadziała. Na rynku kryptowalut miał bowiem miejsce większy krach. W ciągu ostatnich pięciu dni kapitalizacja rynkowa kryptowalut spadła się z 1,8 biliona USD do 1,4 biliona USD.

kurs bitcoina spadki

LFG pozbywa się bitcoinów

Do Kwon zdecydował się skorzystać ze strategii awaryjnej, nad którą pracował przez ostatnie kilka miesięcy. Na dzień 3 maja LFG zgromadziła zapasy bitcoina, Avalanche, UST i LUNY o wartości prawie 4 miliardów USD. Ponieważ kurs stablecoina spadł w ten weekend do 0,985 USD, zagłosowano za pożyczeniem 750 mln USD w bitcoinach i 750 mln USD w UST, aby „aktywnie bronić stabilności powiązania z USD i szerszej gospodarki Terra, zwłaszcza w przypadku zmienności i niepewności warunków makroekonomicznych na starszych rynkach”.

Kwon napisał wczoraj na Twitterze, tuż przed tym, jak UST obniżyło cenę o 6% w ciągu jednej godziny: „Wdrożenie większego kapitału — przygotujcie się”.

Zamysł utrzymywania rezerwy w bitcoinie i innych kryptowalutach miał zapobiegać wahaniom kursu UST. Rozwiązanie to nie przyniosło jednak rezultatu. Kurs bitcoina przynosił w ostatnich dniach dużo strachu dzięki inwestorom zwracającym się przeciwko ryzykownym aktywom, takim jak akcje i kryptowaluty. Fundacja LFG, jeden z największych indywidualnych posiadaczy BTC, pozbyła się ogromnych ilości bitcoinów i prawdopodobnie przyczyniła się do ogromnych likwidacji w ciągu ostatniej doby.

Niemożliwe jest ustalenie, w jakim stopniu problemy Terry były wynikiem spadku kryptowalut, a w jakim stopniu Terra pomogła go spowodować. Zagrożona może być zatem nie tylko długoterminowa stabilność Terra, ale także krótkoterminowa stabilność ekosystemu kryptowalut.

Tagi
avalanche bitcoin do kwon kapitalizacja rynkowa korekta LFG Luna Luna Foundation Guard Terra terra usd

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.