za
Indeks Fear and Greed 2

Bitcoin Fear and Greed Index wskazuje na “ekstremalny strach” po spadku BTC do 34 tys. dolarów

W miarę jak kurs bitcoina nadal traci na wartości, spada też wskaźnik Fear and Greed Index. Ponownie znalazł się on na terytorium ekstremalnego strachu. W rzeczywistości wskaźnik ten nie znajdował się w tak złym stanie od końca stycznia, kiedy cena aktywa spadła do 33 000 USD.

Strach przejmuje kontrolę

Od końca marca sytuacja wokół głównej kryptowaluty jest raczej niedźwiedzia. Bitcoin zbliżył się wówczas do poziomu 50 000 USD, ale nie udało się go zdecydowanie przebić i zaczął stopniowo tracić na wartości. W samym kwietniu wartość BTC spadła o ponad 10 000 dolarów i miesiąc zamknął się poniżej 40 000 dolarów.

W maju również jak dotąd nie dzieje się dobrze. Bitcoin wzrósł do 40 000 USD po ostatnim posiedzeniu FOMC, na którym Fed zapowiedział, że podniesie stopy procentowe o 50 punktów bazowych, zamiast o 75. Ruch na północ był jednak krótkotrwały.

Wkrótce potem kryptowaluta spadła poniżej 36 000 USD. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej w ciągu ostatnich 24 godzin, kiedy to moneta spadła do najniższego poziomu od końca stycznia, czyli około 34 000 USD.

Jak można się było spodziewać, ten gwałtowny ruch na południe spowodował zmianę ogólnego nastroju na rynku. Świetnie obrazuje to bitcoinowy Fear and Greed Index. Badając wpisy w mediach społecznościowych, ankiety, zmienność, wolumen obrotu itp., określa on ogólne odczucia wobec danego aktywa. Metryka przedstawia ostateczne wyniki w skali od 0 (ekstremalny strach) do 100 (ekstremalna chciwość).

Wskaźnik znajduje się w obszarze strachu od połowy kwietnia, ale ostatnie spadki cen doprowadziły go do poziomu ekstremalnego strachu. W rzeczywistości, przy obecnej wartości 18, indeks znajduje się w najgorszym położeniu od wspomnianego wcześniej spadku z końca stycznia.

wieloryby bitcoin

Czy za wyprzedażą stoją wieloryby?

Podczas gdy inwestorzy detaliczni zazwyczaj reagują bardziej emocjonalnie i pozbywają się swoich aktywów podczas wyprzedaży, dane CryptoQuant pokazują, że tym razem sytuacja jest nieco inna.

Najnowsze analizy firmy analitycznej wskazują, że udział większych graczy i wielorybów wysyłających od 10 do 10 000 BTC na giełdy był znacznie większy niż mniejszych inwestorów wpłacających od 0,01 BTC do 10 BTC.

W związku z tym CryptoQuant stwierdził, że wieloryby mogą mieć “otwartą pozycję na rynku akcji, a realizacja zysków w kryptowalutach może oznaczać redukcję ryzykownych aktywów, aby zabezpieczyć swoje pozycje na akcjach.”

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności