za
Bartosz n.

UOKiK bada temat projektu Omega

2019-08-20
Kryptowaluty
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Projekt Omega od pewnego czasu wywołuje spore kontrowersje w świecie kryptowalut, będąc często oskarżany o bycie piramidą finansową. Okazuje się, że tematem zainteresował się polski UOKiK.

Jako redakcja otrzymaliśmy skan odpowiedzi UOKiK, jaką instytucja udzieliła byłemu inwestorowi projektu. Okazuje się, że urząd przygląda się podejrzanej firmie, która stoi za Omegą.

Omega

Media pisały już jakiś czas temu o kulisach działania Omegi powołując się na relacje osób, które zaangażowały się w jej działalność:

“Osobami decyzyjnymi są Pan Bartosz Nafalski i Pan Łukasz Bożek (wskazane osoby na terenie Polski prowadzą działalność pod firmami Expedite Sp. z o.o. oraz Feat Software Sp. z o.o.), którzy założyli spółkę Nautilius Investment Ltd., P.O. Box 31291, Ras Al. Khaimah, nr rejestrowy: IBC/04/15/10598.”

Ponadto dowiedzieliśmy się, że:

“Obecnie działalność została ukryta poprzez blokadę lokalizacji geograficznej dla osób wchodzących na stronę z Polski. Celem wejścia należy skorzystać z programów umożliwiających zmianę lokalizacji, a sama domena Omega.best została zarejestrowana w sierpniu 2018 roku w Polsce.”

UOKiK wkracza do akcji

Inny ex-inwestor powiadomił nas teraz, że UOKiK odpowiedział na jego pismo dot. Omegi. Zgodnie z nim urząd rozpoczął już procedurę “wobec spółki Nautilus Investment Ltd (…) w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, polegających na założeniu, prowadzeniu i propagowaniu systemu promocyjnego typu piramida”. Pismo jest datowe na 8 sierpnia, ale ponoć procedura ze strony urzędu rozpoczęła się 10 lipca.

Można mieć wątpliwości co do funkcjonowania Omegi. By w ogóle zarejestrować się na platformie firmy, należy wejść na nią poprzez “link referencyjny”.

W ramach działania projektu sprzedawany jest tzw. Active Box. To „połączenie usług reklamowych, udział w badaniach marketingowych i zadaniach związanych z obsługą chmury kryptowalutowej”.

Firma oparta jest na programie partnerskim w ramach tzw. planu binarnego. Całość polega na tym, że użytkownik buduje swoją tzw. „strukturę dystrybucyjną” w ramach „dwóch nóg”. Użytkownicy zbierają środki w ramach wykupywanych przez innych „inwestorów” „Active Box’ów” będących w ich strukturze, w związku z czym mogą wypłacić prowizje z różnicy w odniesieniu do tzw. „słabszej nogi”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności