za

Jaworze pierwszą gminą, która zagłosuje za pomocą technologii blockchain

2019-08-20
Blockchain
Nexo Earn Aplikacja

Na profilu blockchainowego startupu iVoting pojawiła się interesująca informacja. Ponoć gmina Jaworze koło Bielska-Białej ma wkrótce testować własny system do głosowania oparty na technologii blockchain.

Jaworze to gmina na południu Polski, koło Bielska-Białej, zamieszkała przez ponad 7 000 mieszkańców. Wkrótce może zrobić się o niej głośno. Dlaczego? Otóż właśnie tam przeprowadzone mają zostać testy dot. nowego sytemu do głosowania opartego na blockchainie. Za pomysłem stoi startup iVoting.

Jaworze pionierem

Wczoraj pisaliśmy o perypetiach podobnej inicjatywy z Warszawy. Tam jednak pomysł został zablokowany przez lokalnych urzędników.

„Urzędnicy stwierdzili też w indywidualnej korespondencji, że „autor projektu nie może wskazywać/narzucać konkretnej technologii, w której projekt ma być zrealizowany. Wybór technologii pozostaje w gestii Urzędu m.st. Warszawy”

– wspominają twórcy aplikacji “SMART CITY WaWa – cyberwładza w Twoich rękach”.

jaworze ivotingPodobnych dylematów nie mieli pracownicy Urzędu Gminy w Jaworzu.

“Gmina Jaworze przystąpiła do testów wdrożeniowych naszego blockchaina. Pierwszy w Polsce serwer node zamontowany w serwerowni Jednostki Samorządu Terytorialnego. #jaworze #blockchain

– możemy przeczytać na profilu iVoting.

Tak mediom skomentował pomysł głosowania za pomocą blockchaina wójt Jaworza dr Radosław G. Ostałkiewicz:

„Przyglądając się, chociażby z grubsza korzyściom, jakie przyniesie nam Blockchain, wymienić można, chociażby wprowadzenie głosowań przy konsultacjach społecznych, budżecie obywatelskim czy opiniowaniu projektów aktów prawa miejscowego. To również możliwość wprowadzenia wreszcie na szeroką skalę e-okienka, czyli umożliwienie mieszkańcom załatwiania ich spraw sprzed ekranu swojego komputera, tableta czy smartfona, czy wreszcie komunikowanie się mieszkańca z urzędem i odwrotnie poprzez tzw. lokalne cyfrowe ID, będące erzacem podpisu kwalifikowanego. Nie bez znaczenia przy decyzji o przystąpieniu Gminy Jaworze do tego niecodziennego w formie i treści partnerstwa były także zmiany w prawie, które od nowej kadencji staną się samorządową rzeczywistością, tj. wprowadzenia transmisji z obrad rady gminy oraz głosowań imiennych nad projektami uchwał i podawaniu ich spersonalizowanych wyników do wiadomości publicznej. Dlaczego tego wszystkiego nie przetestować samemu? A my – jako Jaworze – do odważnych i ciekawych należymy…”

Postaramy się informować o dalszych postępach prac.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności