za
Robert Valentine

Blockchain w Warszawie – czy stolica będzie głosowała za pomocą sieci bloków?

2019-08-19
Blockchain
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Fundacja Poprawmy Tę Polskę zbiera podpisy pod petycją dot. dopuszczenia projektu „Aplikacja SMART CITY WaWa – cyberwładza w Twoich rękach” pod głosowanie w Budżecie Obywatelskim Warszawy na 2020 rok. Pomysł dot. systemu głosowania opartego na technologii blockchain.

Okazuje się, że inicjatywa ma jednak pod górkę. Projekt Aplikacji SMART CITY WaWa opartej o technologię blockchain został złożony na portalu UM Warszawa już 10 czerwca br. 16 lipca warszawscy urzędnicy zadecydowali o jego… odrzuceniu.

Warszawa nie popiera technologii blockchain?

Ratusz uznał, że “nie wszystkie moduły mieszczą się w zadaniach własnych Miasta”, ponadto dodał, że “nie jest możliwa realizacja projektu w trakcie jednego roku budżetowego.” Co ciekawe, urzędnicy powiedzieli autorom projektu, że uważają blockchain za „bardzo dobrą technologię, która obecnie jest bardzo modna i promowana w branży informatycznej”. „Nie jest to jedyna dostępna na rynku technologia gwarantująca wiarygodność i niezaprzeczalność” – ponoć dodali.

“Urzędnicy stwierdzili też w indywidualnej korespondencji, że „autor projektu nie może wskazywać/narzucać konkretnej technologii, w której projekt ma być zrealizowany. Wybór technologii pozostaje w gestii Urzędu m.st. Warszawy”

– wspominają twórcy aplikacji.

blockchain warszawa W odpowiedzi 18.08.2019 r. Fundacja Poprawmy Tę Polskę złożyła drogą elektroniczną do Prezydenta m. st. Warszawy oraz do Radnych Miasta petycję w sprawie dopuszczenia projektu „Aplikacja SMART CITY WaWa – cyberwładza w Twoich rękach” pod głosowanie w Budżecie Obywatelskim na rok kolejny. Lista poparcia ma zostać dołączona do wspomnianej petycji.

Petycję może podpisać każdy (także osoby spoza Warszawy) pod tym linkiem. Zbieranie trwa do odwołania, choć lista ma być oficjalnie wysłana do władz już 25 sierpnia.

Petycja

Prezentujemy całość petycji:

„Chcemy, aby mieszkańcy Warszawy mieli możliwość głosowania we wrześniu 2019 nad projektem „Aplikacja SMART CITY WaWa – cyberwładza w Twoich rękach” w Budżecie Obywatelskim (dalej BO) na 2020 rok.
Nie zgadzamy się na odrzucenie tego projektu przez urzędników Urzędu Miasta przed glosowaniem i wnosimy o zmianę tej decyzji.

Warszawa nie ma aplikacji do głosowań, badań opinii publicznej, po lokalne inicjatywy obywatelskie opartej o najnowocześniejszą technologię blockchain.
Tworzone obecnie na zlecenie Urzędu Miasta st. Warszawy oprogramowanie do głosowań w BO Warszawy jest oprogramowaniem zcentralizowanym, nie opartym o blockchain i będzie miało ograniczony zakres zastosowań. 
Jest na początkowym etapie tworzenia.
Technologia blockchain natomiast jest technologią zdecentralizowaną, opartą na rozproszonej sieci rejestrów, gdzie każdy z węzłów tej sieci przechowuje cały rejestr danych i dlatego możliwość utraty danych lub ich zafałszowania jest praktycznie wykluczone, gdyż każdy atak hakerski próbujący zmienić dane lub je zniszczyć będzie udaremniony przez sieć, która przechowuje wszystkie dane i jest w stanie je odtworzyć po każdej próbie zafałszowania danych lub ich zniszczenia. 
Takiego poziomu bezpieczeństwa nie zapewnia system zcentralizowany, gdzie dane są przechowywane i zabezpieczane lokalnie.

Dlatego też powyższe projekty oparte na dwóch różnych technologiach powinny konkurować ze sobą. 
Urzędnicy Ratusza nie powinni wykluczać tego, który jest nowocześniejszy i bezpieczniejszy.
Mieszkańcy Warszawy powinni mieć możliwość wyboru pomiędzy tymi projektami, bo te projekty z założenia mają służyć im samym.

Warszawa może mieć najnowocześniejszy system do głosowań na świecie, postawiony w aplikacji mobilnej w ciągu 1-ego roku, gdyż w Polsce do tego celu można wykorzystać istniejącą już do tego celu technologię – blockchain iVoiting.

Niech zdecydują o tym sami jej mieszkańcy.”

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności