Ukraińska giełda kryptowalut Kuna wypuszcza na rynek stablecoina UAX

Giełdy kryptowalut Wiadomości

Giełdy kryptowalut coraz częściej decydują się na tworzenie tokenów powiązanych z lokalnymi walutami FIAT. Tym razem, Ukraińska giełda kryptowalut Kuna, […]

Giełdy kryptowalut coraz częściej decydują się na tworzenie tokenów powiązanych z lokalnymi walutami FIAT. Tym razem, Ukraińska giełda kryptowalut Kuna, ogłosiła wypuszczenie stablecoina UAX. W zeszłym roku, prezydent Ukrainy w bardzo pozytywnych słowach wypowiadał się na temat technologii blockchain.

Token Cryptohryvna lub UAX to stablecoin powiązany w stosunku 1:1 do hrywny ukraińskiej. Podobne rozwiązanie istnieje już na naszym rodzimym rynku. Polska giełda kryptowalut Coinquista oferuje wsparcie w postaci tokenu PLX. Ukraińska giełda kryptowalut Kuna już wcześniej wprowadziła stablecoin UAH, powiązanego z hrywną.

Cryptogryvna UAX a regulacje kryptowalut na Ukrainie

Token UAX został stworzony na blockchainie Ethereum, obsługuje standardy ERC20 i ERC865.

Aby zachować stabilność i bezpieczeństwo tokena UAX, stosujemy metodę, która pozwala nam utrzymać jeden wskaźnik rezerwy między tokenem kryptowaluty UAX a powiązanym zasobem w walucie fiducjarnej. Ta metoda nazywa się „Proof of Reserve” lub „Dowodem rezerwacji”

Obecnie na giełdzie trwają otwarte beta testy. Ich koniec jest już zaplanowany na 03/20/2020. W tym czasie ograniczone grono użytkowników Kuna.io oraz partnerzy giełdy będą testować nowy stablecoin. Co ciekawe testy techniczne mają być przeprowadzane nie tylko na samej platformie giełdy ale także na platformach DeFi.

Oficjalna prezentacja projektu odbędzie się 20 marca na konferencji BlockchainUa.

Podobnie jak w Polsce, tak i na Ukrainie, nie ma obecnie odpowiednich regulacji prawnych w zakresie kryptowalut typu stablecoin. Założyciel ukraińskiej giełdy kryptowalut Kuna, Michael Chobański, powiedział:

„Jak dotąd nie ma regulacji. Ale jesteśmy motorem tego procesu w kraju. W pewnym momencie w przyszłości będą obowiązywały przepisy, które wyjaśnią ten proces. W tej chwili korzystamy z infrastruktury Kuna. Kiedy prawo będzie obowiązywać, oddzielimy Kunę od operatora stablecoin xreserve.fund. ”

Ukraińskie CBDC

Rok temu, ukraiński rząd rozpoczął program pilotażowy, mający na celu wprowadzenie przez Narodowy Bank Ukrainy (NBU), ukraińskiej e-hrywny. Od tego czasu prace nad projektem nie posunęły się zbyt daleko. Według Chobańskiego, przeprowadzono tylko jedno badanie.

W grudniu 2019 roku, rząd ukraiński zatwierdził ostateczną wersję ustawy o „praniu brudnych pieniędzy”.

Nowe prawo zawiera pewne wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób rząd zamierza monitorować i regulować handel kryptowalutami. Jedna z wytycznych koncentruje się na indywidualnych transakcjach kryptograficznych wartych mniej niż 30 000 hrywien (1300 USD), z których rząd będzie zbierał tylko klucz publiczny nadawcy do celów monitorowania finansowego.

Popularność kryptowalut na Ukrainie z roku na rok rośnie. Rozwijający się rynek potrzebuje regulacji prawnych, które w jasny i klarowny sposób określiłyby jego status.

Tagi
krypto hrywna regulacje kryptowalut stablecoin Ukraina

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.