Szwecja rozpoczyna testowanie pierwszej na świecie cyfrowej waluty banku centralnego

Wiadomości

Technologiczny wyścig: który kraj stworzy pierwszą na świecie cyfrową walutę banku centralnego (Central Bank Digital Currency, CBDC) trwa w najlepsze. […]

Technologiczny wyścig: który kraj stworzy pierwszą na świecie cyfrową walutę banku centralnego (Central Bank Digital Currency, CBDC) trwa w najlepsze. Liczba uczestników zwiększa się z miesiąca na miesiąc a wśród nich są takie światowe mocarstwa jak: Chiny czy USA. Kto będzie pierwszy ? Być może Szwecja, która także pracuje nad swoją cyfrową walutą.

Szwedzka e-korona coraz bliżej…

Agencja Ruters poinformowała wczoraj, że szwedzki Riskbank rozpoczął testowanie e-korony, przybliżając kraj o krok do stworzenia pierwszej na świecie cyfrowej waluty banku centralnego.

Jeśli e-korona w końcu wejdzie do obiegu, będzie używana do symulacji codziennych czynności bankowych, takich jak płatności, wpłaty i wypłaty z portfela cyfrowego, takiego jak aplikacja na telefon komórkowy, oświadczył Riksbank.

„Celem projektu jest pokazanie, w jaki sposób e-korona może być używana przez ogół społeczeństwa”

Wzmożone prace nad CBDC trwają od stycznia tego roku w Wielkiej Brytanii, strefie euro, Japonii, Szwecji i Szwajcarii. Wszystkie wyżej wymienione kraje połączyły swoje siły by wspólnie osiągnąć zaplanowany cel.

Patrząc na statystyki, Szwecja wydaje się być najlepszym krajem na świecie do wprowadzenia cyfrowej waluty. Obywatele tego kraju niechętnie korzystają z gotówki.

Dane Riksbank pokazują, że w 2018 r. W banknotach istniał tylko 1% szwedzkiego PKB, w porównaniu z 11% w strefie euro, 8% w Stanach Zjednoczonych i 4% w Wielkiej Brytanii.

Ostateczna decyzja o wydaniu e- korony nie została jeszcze podjęta. Jeśli by do tego doszło, pierwsze symulacje użycia e-korony, byłyby przeprowadzone w „odizolowanym środowisku testowym”.

Cyfrowa waluta banku centralnego ratunkiem dla Banków

CBDC są tradycyjnymi pieniędzmi, ale w formie cyfrowej, emitowanymi i zarządzanymi przez bank centralny danego kraju. Natomiast kryptowaluty, takie jak Bitcoin, są „wydobywane” przez urządzenia typu ASIC na drodze wykonywania skomplikowanych obliczeń. W odróżnieniu od CBDC, BTC są zdecentralizowane.

Testowana przez Szwecję cyfrowa waluta oczywiście wzmocni kontrolę państwa nad wydatkami obywateli. Wprowadzenie e-korony do masowego użytku, może przynieść inne wymierne korzyści takie jak:

  • zmniejszenie opłat bankowych
  • poprawę efektywności rozliczania transakcji
  • zwiększenie bezpieczeństwa transakcji
  • i inne

Wbrew pozorom cyfrowa waluta banku centralnego, może pozytywnie wpłynąć na adopcję kryptowalut. W końcu od e-waluty do kryptowaluty nie jest aż tak daleko.

Tagi
cbdc cyfrowa waluta banku centralnego e-korona Szwecja

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.