Prezydent Ukrainy chce postawić na blockchain

Bitcoin

Kryptowaluty i ich technologia mogą znaleźć się wysoko na liście politycznych priorytetów nowego prezydenta Ukrainy. Jego doradca ujawnił teraz trochę […]

Kryptowaluty i ich technologia mogą znaleźć się wysoko na liście politycznych priorytetów nowego prezydenta Ukrainy. Jego doradca ujawnił teraz trochę szczegółów dot. planów młodego lidera. Część z nich dotyczy technologii sieci bloków.

Za Władimirem Zelenskim, prezydentem-elektem Ukrainy, stoi m.in. Michaił Fiodorow. Wcześniej związany z jego sztabem, teraz jako doradca głowy państwa powiedział, że nowa władza będzie starała się wdrożyć technologię blockchain w struktury państwowe, ale też poza nimi.

Cyfryzacja Ukrainy

W czasie wywiadu udzielonemu dziennikarzowi telewizyjnemu stacji Gromadskiy, Fiodorow stwierdził, że obecnej ekipie rządzącej zależy na cyfryzacji Ukrainy. Sam deklaruje współpracę z ekspertami z tej dziedziny.

Plany są ambitne:

„(…) począwszy od digitalizacji pojedynczego projektu testowego, zakończywszy na wdrożeniu blockchaina do procedur głosowania. Od małych projektów po duże.”

Fiodorowowi udało się w czasie kampanii wyborczej zachęcić do współpracy ponad 600 tysięcy wolontariuszy, którzy działali na rzecz kandydata w internecie w ramach e-kampanii.

Temat kryptowalut nie jest nowy na Ukrainie. Media niedawno pisały m.in. o tym, że lokalne władze w Kijowie powróciły do ​​idei przyjmowania bezpośrednich płatności w Bitcoinie za usługi związane z transportem publicznym.

W swojej kampanii wyborczej o pozytywach blockchaina mówiła też Julia Tymoszenko, dawna liderka opozycji z Majdanu i czasów Pomarańczowej Rewolucji. Ona z kolei stawiała na te cechy nowej technologii, które mogą pomóc w walce z korupcją.

Nie tylko Ukraina…

Na temat sieci bloków i kryptowalut wypowiadał się też niedawno energiczny kandydat na prezydenta USA Andrew Yang, który wydał nawet specjalne oświadczenie dotyczące tego rynku. Sam obiecuje uporządkowanie   „patchworkowych” regulacji, które dziś panują w Stanach Zjednoczonych.

Przychylny Bitcoinowi jest też na pewno rywal Władimira Putina, Aleksiej Nawalny, który od trzech lat zbiera datki w BTC. Dziś posiada już prawie 600 BTC (ok. 3,25 mln USD).

Cytowany już doradca nowego prezydenta Ukrainy uważa, że blockchain może pomóc zwiększyć przejrzystość na Ukrainie i walczyć z łapówkarstwem:

„Ludzie pracujący w biznesie byli świadkami zmian i wierzyli w nie”.

Słowa kluczowe
Andrew Yang bitcoin Blockchain Michaił Fiodorow Ukraina Władimir Zelenski

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie
bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.