Malta ostrzega przed krypto-oszustwami

Blockchain

Maltański regulator finansowy wydał notę ​dotyczącą ryzyka związanego z inwestowaniem w aktywa kryptograficzne. Urzędnikom chodzi głównie o możliwe oszustwa na tym rynku. Dowiadujemy się tego z doniesień prasowych z Times of Malta opublikowanych 25 kwietnia.

Nowy poradnik Malta Financial Services Authority (MFSA) ma na celu ostrzec opinię publiczną przed inwestycjami w kryptowaluty, ale pod kątem tzw. scamów. Regulatorzy chcą informować o ryzykach związanych z zagrożeniami oraz edukować ludzi w zakresie identyfikacji i unikania oszustw w przestrzeni blockchainowych walut.

Scamy, scamy, scamy…

Wytyczne opisują najczęstsze rodzaje oszustw związanych z walutami cyfrowymi, w tym fałszywe zbiórki ICO, które chcą tylko wyciągnąć od inwestorów coiny, a nie wprowadzić na rynek nową usługę czy produkt. Ponadto wskazuje się na wszystkie inne przedsięwzięcia finansowania społecznościowego obiecujące wysokie zyski oraz nieuczciwe giełdy, kantory i fałszywe aplikacje portfelowe.

Dokument zawiera również listę 11 najczęstszych znaków ostrzegawczych, które potencjalni inwestorzy powinni rozważyć, w tym „nierealistycznie wysokie stopy zwrotu, które zwykle są wyższe niż średnia rynkowa”. Ponadto “obiecuje [się], że wszelkie zdeponowane środki są w 100% gwarantowane”. Procesowi towarzyszą “agresywne techniki sprzedaży, które wywierają presję” i sugerują, że inwestor musi się spieszyć, bo przysłowiowy pociąg odjeżdża. Wato zwracać też uwagę na “sprzeczność między dokumentami a informacjami mówionymi ”.

Stolica startupów

Malta uchodzi dziś – na równi z Zug w Szwajcarii – za stolicę blockchaina w Europie.

Na początku kwietnia MFSA zatwierdziło pierwszych 14 “agentów aktywów kryptograficznych”, którzy wcześniej starali się o licencję. Zatwierdzenie nastąpiło pięć miesięcy po wejściu w życie ustawy o wirtualnych aktywach finansowych, przyjętej przez rząd Malty w ubiegłym roku.

W marcu MFSA rozpoczęło też współpracę z firmą CipherTrace, która zajmuje się zabezpieczeniami typu blockchain, w celu monitorowania działalności firm kryptograficznych na Malcie. CipherTrace jest obecnie odpowiedzialne za nadzorowanie procesów regulacyjnych. Ponadto kontroluje przedsiębiorstwa rynku sieci bloków na Malcie. Z kolei amerykańska firma Blockchain Security Company pomoże MFSA w zwalczaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
Blockchain Blockchain Security Company CipherTrace Malta MFSA

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.