za
Ukraina przyjmuje kryptowaluty na działania obronne

60% dostawców broni dla ukraińskiej armii akceptuje kryptowaluty

robinhood aplikacja rejestracja

Minął już okrągły rok od momentu, gdy Vladimir Putin i Rosja zaatakowali Ukrainę. Walki na ziemiach naszego wschodniego sąsiada dalej trwają, a przed nim stoi jeszcze wiele wyzwań, z którymi będzie musiał się zmierzyć. Kryptowaluty na pewno nie są w stanie dostarczyć kompletnego rozwiązania na wiele spraw, z którymi boryka się Ukraina. Jednakże ostatni rok działań militarnych udowodnił, że cyfrowe aktywa stanowią skuteczne narzędzie do wsparcia wojsk broniących okupowany kraj.

Kryptowaluty w czasie wojny

Społeczność kryptowalut okazała się kluczowym sojusznikiem Ukrainy w czasie działań wojennych. Okupowany przez Rosjan kraj otrzymał bowiem wiele wsparcia ze strony różnych podmiotów z branży cyfrowych aktywów. Milionowe dotacje, które przesłano za pośrednictwem blockchaina, zdecydowanie wsparły uzupełnienie najpotrzebniejszych zasobów u Ukraińców.

W najnowszym wywiadzie wiceminister cyfryzacji Ukrainy  – Alex Bornyakov – przekazał, że około 60% sprzętu wojskowego kupiono i opłacono bezpośrednio przy użyciu kryptowalut. Jak przekazał polityk, adopcja cyfrowych aktywów w tej sytuacji odbyła się dzięki wsparciu dostawców, którzy honorują kryptowaluty, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji związanych z tradycyjnym sektorem finansowym.

Gdybyśmy korzystali z tradycyjnego systemu finansowego, transakcje zajęłyby kilka dni. Udało nam się w krótkim czasie zabezpieczyć zakup niezbędnych produktów za pomocą kryptowalut, a niesamowite jest to, że około 60% dostawców było w stanie zaakceptować krypto, nie spodziewałem się tego. Firmy produkujące towary, takie jak kamizelki kuloodporne, hełmy i różnego rodzaju optyka, nawet one były w stanie otrzymać kryptowaluty

– powiedział.

Ukraina zaczęła intensywnie wdrażać kryptowaluty w wyniku wojny, gdy kraj przyjmował liczne darowizny na potrzeby obrony przed Rosją. Bornyakov przyznał, że wsparcie napływa cały czas z różnych stron świata, w tym od użytkowników z Rosji.

Darowizny dla Ukrainy wahały się od jednego dolara do milionów dolarów. Kryptowaluty w niektórych przypadkach oferują anonimowy sposób przesyłania pieniędzy. Widzieliśmy, że niektórzy Rosjanie przekazywali nam znaczną sumę

– dzieli się urzędnik.

Żołnierz na tle flagi Ukrainy

Do tej pory Ukraina otrzymała ponad 50 mln dolarów w kryptowalutowych darowiznach.  Co więcej, powołano w tym celu – Crypto Fund Aid For Ukraine- organizację wspierającą Ukraińców za pośrednictwem cyfrowych monet. Działanie tej inicjatywy jest zasilane przez ukraińską giełdę kryptowalut Kuna oraz blockchainową firmę Everstake. Projekt wspiera ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy.

Ukraina coraz chętniej przyjmuje kryptowaluty

Wojna jest strasznym zjawiskiem społeczno-gospodarczym i nie ma co doszukiwać się jej zalet. Prawdą jest jednak fakt, że niechlubny atak Rosjan na Ukrainę miał wpływ na przyśpieszenie adopcji kryptowalut w tym drugim kraju.

Ukraińscy prawodawcy spotykają się regularnie, by debatować na temat uregulowania tego sektora. W dniu 1 grudnia odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Doradczej ds. Regulacji Aktywów Wirtualnych, które zostało zorganizowane przez Krajową Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Eksperci omówili zmiany w ustawie „O aktywach wirtualnych”, które powinny dostosować Krajowy Kodeks Podatkowy do potrzeb rynku kryptowalut.

Na początku tego miesiąca otrzymaliśmy również doniesienia na temat tego, że Ukraina przyśpiesza swoje starania nad opracowaniem i wdrożeniem e-hrywny, czyli cyfrowej waluty banku centralnego. Projekt pilotażowy ma ponoć wystartować jeszcze w tym roku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności