za

Ukraina pracuje nad regulacjami rynku kryptowalut

Binance Launchpool

Ukraińska Rada Doradcza ds. Regulacji Aktywów Wirtualnych ma za sobą swoje pierwsze posiedzenie. To było poświęcone dostosowaniu Krajowej Ordynacji Podatkowej do potrzeb rynku kryptowalut.

Ukraina reguluje rynek kryptowalut

Pracując nad poprawkami do ustawy „O aktywach wirtualnych” ukraińscy urzędnicy i politycy współpracują z międzynarodowymi ekspertami. Na liście tych ostatnich znaleźli się m.in. specjaliści z międzynarodowej firmy konsultingowej Ernst&Young.

1 grudnia odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Doradczej ds. Regulacji Aktywów Wirtualnych, które zostało zorganizowane przez Krajową Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Eksperci omówili zmiany w ustawie „O aktywach wirtualnych”, które powinny dostosować Krajowy Kodeks Podatkowy do potrzeb rynku kryptowalut. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Narodowego Banku Ukrainy, organizacji eksperckich i społeczności rynkowej.

Rusłan Magomedov, przewodniczący Narodowej Agencji Podatkowej Ukrainy, ujawnił, że organy regulacyjne ściśle współpracują z Ernst&Young w celu wdrożenia rozporządzenia European Markets in Crypto-Assets (MiCA) na ukraińskim rynku aktywów cyfrowych.

Jak z kolei zauważył poseł ukraińskiego parlamentu Jarosław Żeleznyak, podejście Ukrainy będzie opierać się głównie na zasadzie „nie szkodzić”.

– Cel jest prosty — aby obrót kryptowalutami na Ukrainie był legalny i bezpieczny, ale zgodny z zasadą „nie szkodzić”, aby rynek otrzymał nie regulacje, ale zachęty do rozwoju i [uzyskania] przewagi konkurencyjnej – dodał.

Ustawa o aktywach wirtualnych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę „O aktywach wirtualnych” w marcu 2022 r. Ustawa ustanowiła Narodową Komisję Papierów Wartościowych i Giełd Ukrainy oraz Narodowy Bank Ukrainy jako dwóch głównych regulatorów rynku kryptowalut.

Z kolei w listopadzie związek Virtual Assets of Ukraine (VAU) ujawnił plan działania na rzecz promowania i rozwoju technologii Web3 w kraju. Zaproponował uruchomienie regulacyjnej piaskownicy dla projektów z branży blockchaina i Web3.

Na Ukrainie może też powstać krajowy rejestr gruntów i nieruchomości, który będzie oparty na technologii blockchain. Do tego ma dojść dołączenie kraju do European Blockchain Partnership.

W tle trwają też prace nad europejskimi regulacjami. Szefowa EBC domaga się m.in. stworzenia regulacji dot. stakingu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności