za

Christine Lagarde chce powstania MiCA II

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

W czerwcu prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde powiedziała, że MiCA II, czyli dodatkowe europejskie regulacje rynku kryptowalut, „powinno regulować działania polegające na stakingu i pożyczaniu kryptowalut”. Teraz powróciła do tego tematu.

Christine Lagarde chce MiCA II

Christine Lagarde po raz kolejny nazwała regulacje i nadzór nad kryptowalutami „absolutną koniecznością”. Jej zdaniem proces ten – tj. regulowanie rynku – powinien przyspieszyć zwłaszcza po upadku giełdy kryptowalut FTX.

Podczas przesłuchania przed Komisją Gospodarczą i Monetarną Parlamentu Europejskiego, które miało miejsce 28 listopada, Lagarde podała librę Facebooka jako przykład zaangażowania EBC, które „pomogło powstrzymać niektórych graczy” przed ich wejściem na rynek kryptowalut Powiedziała jednak, że sytuacja z FTX dotyczyła bardziej „stabilności i niezawodności” giełdy. Dodaje, że EBC musi wzmocnić swoją rolę regulatora, aby odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie ludzi aktywami cyfrowymi.

Przynajmniej Europa [w kwestii regulacji] wyprzedza resztę – stwierdziła prezes EBC. – Ale jak powiedziałam wcześniej, jest to jeden krok we właściwym kierunku. Musi istnieć MiCA II, które obejmuje szerszy zakres tego, co [UE] ma regulować i nadzorować, jest to bardzo potrzebne – dodała.

Ustawa o rynkach kryptowalut (MiCA) przechodzi weryfikację prawną i językową. Komisja ekonomiczna Parlamentu Europejskiego zaakceptowała jej ramy i założenia w październiku – stało się to po negocjacjach trójstronnych między Radą UE, Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. Wielu spodziewa się, że nowa polityka UE dot. kryptowalut zacznie obowiązywać od 2024 roku.

Lagarde odniosła się zaś do MiCA II, czyli potencjalnej dodatkowej legislacji. W czerwcu powiedziała, że ramy „powinny regulować działalność polegającą na stakingu i pożyczaniu kryptowalut”.

Członek komisji ekonomicznej Parlamentu Europejskiego, Stefan Berger, powiedział zaś jakiś czas temu, że “sprawa FTX wyjaśnia, jakie niebezpieczeństwa pociąga za sobą całkowicie nieuregulowany rynek kryptowalut i giełdy kryptowalut bez licencji”.

– Nadal mamy dużą liczbę dostawców usług związanych z aktywami kryptowalutowymi, których koncepcja jest niezrozumiała. MiCA rozwiązuje dokładnie ten problem. Z globalnym MiCA, upadek FTX by się nie wydarzył – dodał.

EBC prowadzi obecnie też prace dot. cyfrowego euro. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 503,25 USD0,23%
Ethereum logo
EthereumETH
3519,83 USD0,32%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,97 USD1,34%
Solana logo
SolanaSOL
134,95 USD-0,01%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3519,96 USD0,33%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,04%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,30%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,58 USD6,35%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,45%