za

Na rynku pojawiły się NFT upamiętniające chińskie protesty przeciwko lockdownom

2022-11-29
NFT
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Na rynku NFT OpenSea pojawiły się dwie kolekcje przedstawiające obrazy i dzieła sztuki związane z powszechnymi protestami w Chinach, które mają miejsce w związku z polityką lockdownów.

Chińskie protesty przeciwko lockdownom

NFT przedstawiające trwające właśnie protesty przeciwko surowej polityce “zerowej tolerancji wobec COVID-19” w Chinach  trafiły na rynek NFT OpenSea.

Seria „Silent Speech” zawiera 135 NFT przedstawiających zdjęcia protestujących, graffiti, a nawet zrzuty ekranu z mediów społecznościowych związane z trwającymi protestami. Tokeny zostały wystawione na aukcjach w cenach od 0,01 ETH, czyli nieco poniżej 11,50 USD.

Inna kolekcja, zatytułowana „Blank Paper Movement”, obejmuje 36 NFT opartych na Ethereum. Cena minimalna wynosi 10 ETH, czyli prawie 11 800 USD. Prace mają jednak bardziej artystyczny charakter.

Przypomnijmy, że od 14 listopada w Chinach trwają protesty osób, które nie godzą się z polityką lockdownów, jaką prowadzą politycy Państwa Środka.

Demonstranci w Pekinie trzymali w czasie manifestacji czyste kartki, co stało się symbolem protestów.

Protesty nasiliły się 24 listopada, kiedy w wyniku pożaru w wieżowcu w północno-wschodnim mieście Urumczi zginęło 10 osób.

Niektórzy chińscy internauci uważają, że mieszkańcy nie byli w stanie uciec z płonącej nieruchomości właśnie z powodu ekstremalnych środków utrudniających wychodzenie z domów, jakie zastosowały władze. Chodzi np. o zaspawanie drzwi, co z perspektywy osób wychowanych na Zachodzie wydaje się wręcz kuriozalne.

Skala protestów zaskakuje

Polski ekspert od Chin, Radosław Pyffel, powiedział w rozmowie z Business Insider, że obecne protesty są zaskakujące, jeśli chodzi o skalę.

– To, co może zaskakiwać w tych protestach, to ich ogólnokrajowa skala. Wystąpienia publiczne w Chinach zdarzają się często – zwykle jednak mają bardzo lokalny charakter, są to na przykład spory niczym te Kargula z Pawlakiem – o ogrodzenie, o zatrucie rzeki – ale w każdym razie nic, co byłoby zagrożeniem dla trwałości systemu społeczno-politycznegopowiedział ekspert Instytutu Sobieskiego oraz autor książki “Biznes w Chinach”.

Jak jednak dodaje, wątpliwe jest to, by manifestacje te doprowadziły do zmiany władzy w Pekinie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 436,58 USD-0,03%
Ethereum logo
EthereumETH
3519,26 USD0,31%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,02%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,79 USD0,98%
Solana logo
SolanaSOL
134,88 USD-0,93%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3518,88 USD0,27%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,08%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,65 USD6,71%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,26%