za

Rockstar Games chce ograniczyć wykorzystanie NFT

2022-11-22
BlockchainNFT

Studio Rockstar Games zabroniło tworzenia serwerów role-play do Grand Theft Auto 5 i Red Dead Redemption 2, które wykorzystują płatne lootboksy, kryptowaluty oraz NFT.

Rockstar Games mówi NFT “nie”

Tworzone przez fanów serwery RP/role-play dla Grand Theft Auto V cieszą się sporą popularnością. Problem w tym, że ich twórcy zaczęli jakiś czas temu stawiać na rozwiązania, które umożliwiały im zarobek. W efekcie Rockstar Games wprowadza parę zakazów.

Zabroniono np. prowadzenia serwerów RP do GTA 5 oraz Red Dead Redemption 2, które obejmują m.in. płatne lootboksy (dla niewtajemniczonych: chodzi o pojemniki w grach komputerowych, które zawierają losowe, wirtualne przedmioty), wykorzystują kryptowaluty oraz NFT.

Deweloper zabrania też prowadzenia serwerów, które:

  • oferują nowe misje, mapy lub historie,
  • szkodą oficjalnym trybom multiplayer w GTA Online i Red Dead Online,
  • w niewłaściwy sposób wykorzystują znaki towarowe i własność intelektualną Rockstar Games oraz innych firm.

Eksperci zauważają, że nowe zasady są tak szerokie, że w praktyce umożliwiają Rockstar Games zamknięcie praktycznie każdego serwera RP.

W praktyce ma jednak chodzić głównie o pierwsze wymienione cele, czyli lootboksy i NFT. Chodzi więc o minimalizację możliwości zarabiania na GTA 5 bez zgody deweloperów.

Większość fanowskich serwerów oferuje nowe misje i historie, a wiele z nich utrzymywanych jest za pomocą datków od graczy. Rockstar Games do tej pory to ignorowało i raczej deklaracja zasad tego nie zmieni. Studio chce po prostu powstrzymać najbardziej wątpliwe projekty tego typu

– tłumaczy sprawę portal gry-online.pl.

Warto jednak dodać, że Rockstar Games cyklicznie wymusza zamykanie tego typu nieoficjalnych projektów.

Wyzysk graczy

Wiosną br. organizacje konsumenckie z 18 krajów europejskich poparły wnioski z raportu norweskiej Rady ds. Ochrony Konsumentów (Forbrukerrådet). Lootboxy w grach komputerowych i mobilnych nazwano w dokumencie “wyzyskiem”. Forbrukerrådet  zasugerowało, że gracze są stale nakłaniani w grach do wydawania pieniędzy.

Mimo powyższego można uznać, że NFT będą coraz częściej wykorzystywane na rynku gier. Sugeruje to np. ostatnie działanie Sony Interactive Entertainment, o którym przeczytacie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.