za

Turcja chce przejąć “podejrzane” aktywa FTX

robinhood aplikacja rejestracja

Komisja Śledcza ds. Przestępstw Finansowych Turcji (The Financial Crimes Investigation Board of Turkey, MASAK) stara się przejąć „podejrzane” aktywa powiązane z giełdą kryptowalut FTX. Władze planują również wszczęcie śledztwa przeciwko byłemu prezesowi platformy – Samowi Bankmanowi-Friedowi.

Turcja chce przejąć aktywa FTX

MASAK chce zbadać sprawę FTX. Podmiot zobowiązał się do konfiskaty „podejrzanych” aktywów związanych z platformą.

Do tego służby chcą przyjrzeć się działalności samego Bankmana-Frieda. Ponoć ten młody Amerykanin, który do jeszcze niedawna stał na czele FTX, wydał miliony dolarów, aby opłacić media, które miały przedstawiać go jako godnego zaufania przedsiębiorcę. Nowy dyrektor generalny Twittera – Elon Musk – wierzy w te tezy i powiedział, że FTX nadal mogłoby działać, gdyby CEO giełdy był tak dobry w prowadzeniu jej, jak w przekupywaniu redakcji.

Inne źródła ujawniły, że Bankman-Fried i niektórzy dyrektorzy upadłej platformy przez lata niewłaściwie wykorzystywali fundusze klientów i kupili za nie m.in. nieruchomości na Bahamach.

MASAK wszczęło już śledztwo przeciwko tureckiej filii giełdy – FTX Turkey – i przejęło cyfrowe waluty powiązane z firmą.

W wyniku naszego wspomnianego wniosku wszczęto postępowanie sądowe przeciwko podejrzanym, wobec podejrzanych zastosowano środek konfiskaty

– czytamy w poprzednim zawiadomieniu władz.

Niedawne konfiskaty kryptowalut w Turcji

W październiku turecka policja aresztowała 46 osób, które rzekomo prowadziły nielegalną organizację bukmacherską i wykorzystywały kryptowaluty do prania nielegalnych pieniędzy.

Dochodzenie wykazało, że grupa przetworzyła przez cały okres swojej działalności aktywa cyfrowe o wartości około 135 milionów dolarów.

Süleyman Soylu, minister spraw wewnętrznych Turcji, stwierdził przy tej okazji, że funkcjonariusze organów ścigania skonfiskowali około jednej trzeciej tej kwoty, dodając, że to „dopiero początek”:

Ta operacja miała miejsce na tureckim Cyprze i jest powiązana z zabójstwem [znanego przedsiębiorcy] Halila Falyali. Nastąpił transfer pieniędzy w wysokości około 2,5 miliarda TL [lira turecka]. W tej chwili skonfiskowano około 40 milionów dolarów.

Władze przedstawiły dokumenty zajęcia rządom wielu krajów europejskich, aby te uświadomiły sobie problem i zapobiegły takim negatywnym wydarzeniom na Starym Kontynencie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności