za

Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu Europejskiego przegłosowała MiCA

1,5% dla maluszka

Europa jest o krok dalej w kwestii uregulowania branży kryptowalut. Prawodawcy Unii Europejskiej przegłosowali właśnie rozporządzenie dot. rynków aktywów kryptowalutowych – Markets in Crypto-Assets (MiCA). To zdaniem wielu przełomowe prawodawstwo, które ma na celu uregulowanie branży blockchaina na terenie UE.

MiCA

Urzędnicy Parlamentu Europejskiego przegłosowali właśnie MiCA. 28 członków Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego było za ustawodawstwem, tylko jeden był przeciw. Teraz podjęcie ostatecznej decyzji jest po stronie Parlamentu Europejskiego.

Jakie zmiany niesie za sobą MiCA? Wymaga np. od podmiotów emitujących kryptowaluty opublikowanie „białej księgi” zawierającej dokładne informacje o ich projekcie. Zmiany dotkną też emitentów stablecoinów – ci będą proszeni o spełnienie pewnych wymogów kapitałowych. Wprowadzone zostaną np. limity dot. liczby tokenów, które mogą zostać wydane, jeśli nie są denominowane w euro lub innych walutach używanych przez UE.

MiCA ma też regulować mining kryptowalut. Projekt ustawy narzuca na duże kopalnie konieczność ujawniania skali zużycia przez nie energii. Urzędnicy podkreślają, że kopanie kryptowalut to energochłonny proces, a cyfrowe waluty, takie jak bitcoin, generują większy ślad węglowy niż małe kraje.

Według profesora prawa z University of Kentucky, Briana Fyre’a, który specjalizuje się w rynku kryptowalut, NFT i prawie dot. papierów wartościowych, MiCA może objąć też segment NFT, czyli tokenów, które są powiązane z nierzadko fizycznymi aktywami, takimi jak dzieła sztuki.

Prawodawcy UE debatują nad MiCA od ponad dwóch lat. Unia ciężko pracuje, aby spróbować uregulować rynek blockchaina. Jak powiedział eurodeputowany Stefan Berger dziś to „Dziki Zachód”.

Parlament Europejski również uchwalił ostatnio ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, która wymaga, aby przelewy w kryptowalutach zawierały dane dotyczące płatnika i odbiorcy.

Projekt ustawy, który jest zgodny z MiCA, wymaga od dostawców usług związanych z kryptowalutami dostarczania informacji władzom, jeśli prowadzone jest dochodzenie w sprawie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Urzędnicy Parlamentu Europejskiego ponownie zagłosują nad ostatecznym zatwierdzeniem przepisów MiCA jeszcze w tym miesiącu, zanim stanie się ono prawem.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności