za

Wieloryby masowo kupują bitcoiny i wypłacają je z giełd

Nexo Earn Aplikacja

Analiza on-chain coraz bardziej wskazuje na to, że dno bessy jest za nami. Do tego widać fazę akumulacji wielorybów bitcoina.

Wieloryby wpływają na bitcoinowe morze

W swoim cotygodniowym raporcie dot. analizy on-chain z 10 października Glassnode stwierdza, że bitcoin „pozostał niezwykle stabilny” w ostatnich tygodniach w porównaniu z tradycyjnymi rynkami aktywów, takimi jak forex czy akcje. Jak dodano, w kontekście podwyżek stóp procentowych przez banki centralne, szalejącej inflacji i silnego dolara amerykańskiego, bitcoin ma nietypowo niską zmienność.

Dno na rynku bessy to zazwyczaj czas powolnej i stałej akumulacji przez instytucje, doświadczonych inwestorów i wieloryby.

W raporcie porównano dwa wykresy: jeden dotyczący bessy między wrześniem 2018 a kwietniem 2019 r. oraz okres spadków, który rozpoczął się w kwietniu 2022 r. Oba wykresy były niesamowicie podobne – każdy z wyraźną  kapitulacją.

Glassnode dostrzega również skok aktywności wielorybów, które wypłacają BTC z giełd, co jest również sygnałem akumulacji, ponieważ kryptowaluty są przechowywane przez dużych inwestorów poza platformami handlowymi, a nie przygotowywane do sprzedaży. Wypłaty BTC wielorybów z giełd osiągnęły poziom aż 15,7 tys. BTC, największy od czerwca 2022 r. Jako wieloryba określa się podmiot posiadający ponad tysiąc bitcoinów.

Glassnode wykorzystał również wskaźnik zwany Accumulation Trend Score, aby określić “zagregowaną intensywność zmian salda” aktywnych inwestorów w ciągu ostatnich 30 dni. Miernik „wskazuje, że miała miejsce znaczna akumulacja przez duże podmioty”. To kolejne podobieństwo do 2019 r.

Co więcej, bitcoin nadal jest notowany poniżej kluczowych długoterminowych wskaźników modelu cenowego, w tym 200-tygodniowej średniej kroczącej na poziomie 23 561 USD i zrealizowanej ceny na poziomie 21 204 USD.

Cena BTC dziś

Cena bitcoina spadła o ok. 1% w ciągu doby, spadając do ok. 19 000 USD w momencie pisania tego tekstu.

BTC wielokrotnie nie zdołało przełamać oporu tuż poniżej poziomu 20 500 USD i zmierza z powrotem w kierunku wsparcia na poziomie 18 500 USD. Można liczyć się ze spadkiem BTC do nowych minimów dla tej bessy. Więcej na temat obecnej sytuacji na rynku napisaliśmy tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności