za
Mychajło Fiodorow

Wicepremier Mychajło Fiodorow przekazał, że Ukraina przyspiesza prace nad CBDC

2023-02-15
BlockchainCBDC
Binance Launchpool

Ukraińskie władze przyspieszają rozwój cyfrowej hrywny, przekazał wicepremier i minister ds. cyfryzacji Mychajło Fiodorow. Kijów prowadzi obecnie rozmowy z bankiem centralnym i przedsiębiorstwami zaangażowanymi w projekt.

Mychajło Fiodorow: prace nad e-hrywną trwają

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy chce zintensyfikować swoje wysiłki na rzecz stworzenia e-hrywny, ujawnił w wywiadzie Mychajło Fiodorow. Początkowy plan zakładał rozpoczęcie fazy pilotażowej w 2024 r. Rząd chce tego jednak dokonać już w tym roku.

Mało tego, pierwsze testy są już za nami, przekazał polityk, który udzielił wywiadu portalowi RBC-Ukraine.

(…) niedawno otrzymałem elektroniczną hrywnę opartą na Stellar

– powiedział minister.

Przypomnijmy, że już w styczniu 2021 r. resort rozpoczął współpracę ze Stellar Development Foundation. Sieć organizacji ma stać się fundamentem krajowej e-waluty.

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) przedstawił „projekt koncepcji e-hrywny” członkom branży kryptowalut, bankom i innym instytucjom finansowym w listopadzie 2022 r. W styczniu tego roku przeprowadzono z kolei wspomniane wcześniej pierwsze testy oparte na Stellar.

Plan wprowadzenia CBDC na rynek jest ujęty w strategii banku centralnego na rok 2025. Wiele wskazuje jednak na to, że projekt uda się zrealizować wcześniej.

Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem ukraińskim NBU powinien uruchomić pilotaż cyfrowej hrywny w 2024 r., przypomniał minister cyfryzacji, ale, jak dodał, władze chcą “zacząć go w tym roku, a nie odkładać na następny”.

Regionalne centrum blockchaina

Fiodorow potwierdził niedawno „bardzo ambitny plan” Kijowa – Ukraina ma stać się najbardziej zdigitalizowanym krajem w regionie i to w ciągu najbliższych dwóch lat.

Wszystko to wpisuje się w szerszy program reformy państwa po wojnie. Jak powiedział wicepremier i minister cyfryzacji, “cyfryzacja będzie fundamentem odbudowy”.

Robimy te reformy podczas wojny

– powiedział Fiodorow dziennikarzom w czasie rozmowy na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, które miało miejsce w zeszłym miesiącu.  Dodał, że jego kraj stanie się „najlepszą kryptowalutową jurysdykcją na świecie”.

Nie chodzi tylko o puste ambicje. Nie jest tajemnicą, że Ukraina przed wojną była rządzona w dużej mierze przez oligarchów i uchodziła za kraj zepsuty przez korupcję. Plan Wołodymyra Zełenskiego i jego współpracowników zakłada zniwelowanie wpływów oligarchów, ale też walkę z korupcją. Większa przejrzystość w systemie finansowym, jaką może dać blockchain, ma zapewne pomóc w realizacji tych planów. Pytanie, jak rząd i bank centralny rozwiążą jednak kwestię prywatności, w jaką uderza cyfrowa waluta.

Mychajło Fiodorow

Problem korupcji na Ukrainie

O tym, że problem korupcji na Ukrainie nadal istnieje, świadczą ostatnie wydarzenia.

21 stycznia Narodowe Biuro Antykorupcyjne (NABU) zatrzymało wiceszefa ministerstwa rozwoju, Wasyla Łozynskiego. Oskarżono go o przyjęcie łapówki w wysokości 400 tys. dolarów w związku z zakupem przez jego resort sprzętu grzewczego. Do tego doszła afera związana z dostawami żywności dla armii. Kontrakt z resortem obrony wygrała firma z niskim kapitałem zakładowym, bez doświadczenia i własnej siedziby. Do tego okazało się, że jedzenie kupiono od niej po zawyżonych cenach.

Zełenski wie, że do odbudowy kraju po wojnie będzie konieczna poprawa wizerunku – inaczej ciężko będzie sprowadzić na Ukrainę zagraniczny kapitał. Temu więc mają służyć nagłaśniane działania NABU i emisja CBDC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności