za
igbint ue

Unia Europejska chce stworzyć organ odpowiedzialny za regulowanie branży kryptowalut.

Binance Launchpool

Unia Europejska (UE) planuje utworzenie „Urzędu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy”, który będzie szczególnie odpowiedzialny za regulowanie branży kryptowalut.

UE wraca do tematu regulacji kryptowalut

Nowowprowadzone przepisy dotyczące sektora cyfrowych aktywów oraz kontrowersyjne rozporządzenie w sprawie transferów środków zyskały sporo uwagi ze strony branży kryptowalut. Jednakże stanowią one tylko niewielką część większego pakietu regulacji UE w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (anti-money laundering, AML).

Teraz dowiadujemy się, że władze UE – Rada Europejska, Komisja Europejska i Parlament Europejski – stworzą nowy organ regulacyjny dla rynku kryptowalut. Według ostatnich doniesień UE tworzy szósty „Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy” (AMLD6), który będzie miał bezpośrednią kontrolę nad sektorem kryptowalut.

Unia Europejska chce stworzyć organ odpowiedzialny za regulowanie branży kryptowalut.

Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku Komisja Europejska opublikowała swoją propozycję dotyczącą AMLD6, czyli Szóstej Dyrektywy AML/CFT. Temat będzie omawiany po sierpniu br. przez Parlament Europejski. Trzy organy – Komisja, Parlament i Rada – rozpoczną też tak zwane rozmowy trójstronne po tym, jak każdy z nich przyjmie własną wersję potencjalnego prawodawstwa. Kluczowym elementem nowego prawa jest ustanowienie ogólnounijnego organu regulacyjnego ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Unia bierze kryptowaluty pod lupę

UE przyjęła w ostatnim czasie surowe podejście do kryptowalut. Niedawno Parlament Europejski przegłosował przepisy, które zwiększą koszty działalności giełd, a nawet uniemożliwią dokonywanie transakcji między anonimowymi adresami a platformami handlowymi. I nawet jeśli ustawa zakazująca kopania coinów za pomocą algorytmu Proof-of-Work została odrzucona przez ciało ustawodawcze, Europejski Bank Centralny nadal przewiduje, że taki zakaz w końcu zostanie wprowadzony – głównie z powodu obaw o środowisko.

Z kolei dyrektywy AML z 2015 i 2018 r. określają wymagania dla krajów członkowskich w zakresie gromadzenia i udostępniania określonych danych w procesie dokonywania transakcji finansowych.

Czas wprowadzenia nowych przepisów w życie będzie zależał od tego, jak sprawnie uda się zakończyć debatę w Parlamencie Europejskim i późniejsze rozmowy trójstronne. Zanim rozporządzenie zostanie w pełni wdrożone, miną jednak zapewne lata. Wydaje się jednak, że nie ma wątpliwości co do pojawienia się takiego regulatora i ogólnego kierunku regulacji.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności