za
ue regulacje eksperci

Unia Europejska podjęła ważną decyzję w sprawie kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Unijni decydenci osiągnęli w środę porozumienie w sprawie nowej ustawy, która ma na celu śledzenie transferów kryptowalut.

UE chce śledzić kryptowaluty

Nowa regulacja niejako zrównuje rynek przelewów bankowych z tym dotyczącym transferów kryptowalut, wymagając od podmiotów, takich jak giełdy cyfrowych aktywów, gromadzenia danych swoich klientów wraz z historią transakcji.

Podmioty z rynku kryptowalut – głównie giełdy, kantory i depozytariusze – będą również zobowiązane do przekazywania informacji odpowiednim władzom w przypadku prowadzenia dochodzenia w sprawie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Transakcje z niehostowanych portfeli — te, które nie są związane z giełdami — będą również objęte nową regulacją, gdy dana osoba będzie wchodziła w interakcję z hostowanymi portfelami zarządzanymi przez kantory czy giełdy. Przelewy z niehostowanego portfela do innego niehostowanego portfela nie będą objęte przepisami.

Unijny prawodawca Ondrej Kovarik przekazał w środowym tweecie, że porozumienie w sprawie rozporządzenia „zapewnia właściwą równowagę w łagodzeniu ryzyka związanego z zwalczaniem prania pieniędzy w sektorze kryptowalut”. Ustawodawca powiedział również, że nie będzie to utrudniać rozwoju innowacji i biznesu jako takiego.

Ustawodawstwo jest częścią unijnego pakietu przeciwdziałania praniu pieniędzy i zostanie dostosowane do przepisów dotyczących rynków kryptowalut (MiCA), dodali decydenci.

ue regulacje kryptowaluty

Co mówią eksperci?

Co jednak o tym wszystkim sądzą polscy eksperci? Aleksandra Kopeć, Wspólnik Zarządzający w kancelarii FinLegalTech, podkreśla, że nadal istnieje ryzyko przeregulowania rynku.

– Skala oszustw i patologii na rynku kryptoaktywów wyraźnie unaocznia, że regulacja tego rynku jest niezbędna. Nie jestem jednak zwolenniczką nakładania zbyt rygorystycznych wymogów prawnych na podmioty działające w tej branży – mówi nam Aleksandra Kopeć. – Praktyka wielokrotnie pokazała, że „przeregulowanie” czyli wprowadzenie zbyt surowych przepisów normujących określoną działalność przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Przedsiębiorcy, którzy nie są w stanie sprostać nowym wymogom prawnym bardzo często przenoszą swoją aktywność do tzw. szarej strefy, ignorując jakiekolwiek normy postępowania. To z kolei sprawia, że inwestorzy narażeni są na jeszcze wyższe ryzyko. Sceptycznie podchodzę więc do zmian prawnych planowanych na szczeblu unijnym (w związku z pracami nad Rozporządzeniem MiCA). O ile popieram samą inicjatywę uregulowania rynku kryptoaktywów, o tyle obawiam się, że większość z obecnie funkcjonujących podmiotów nie dostosuje swojej działalności do tych przepisów – skutkiem może być więc, nie dynamiczny rozwój tego rynku (jak zakładają projektodawcy) lecz odpływ przedsiębiorców do innych, egzotycznych jurysdykcji oferujących bardziej przyjazne środowisko regulacyjne – dodaje.

O zdanie zapytaliśmy też Roberta Geruszczaka, COO ARI10 Exchange.

Wprowadzenie takich przepisów było do przewidzenia. Tym bardziej, że UE już wcześniej sygnalizowała taki właśnie kierunek regulacji – mówi nam Geruszczak. – W praktyce będziemy więc musieli uzyskiwać od naszych klientów informacje na temat adresów, na które przesyłają środki od nas.

Jak dodaje, nie oznacza to jednak wielkiego utrudnienia dla takich firm jak ARI10.

–  I tak takie firmy, jak nasza, mają adresy przypisane do użytkowników. Co się zmieni w przyszłości? Zwiększy się wszelka biurokracja związana z rynkiem kryptowalut. Nie widzę w tym jednak egzystencjalnego zagrożenia dla ARI10. Wręcz przeciwnie! Jako firma coraz mocniej staramy się kłaść nacisk na procedury KYC/AML – tłumaczy COO ARI10.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności