za
anatolij aksakow kryptowaluty

Rosja reguluje rynek kryptowalut – wyjaśnia kwestie podatkowe i zwalnia emitentów z płacenia podatku VAT

Konferencja Kryptoraport

Rosja zatwierdziła projekt ustawy, która zwalnia emitentów kryptowalut z podatku od wartości dodanej (VAT). Ten ruch ma na celu dalsze wzmocnienie prokryptowalutowej polityki mocarstwa.

Rosja staje się prokryptowalutowa

Skąd taka zmiana polityki? Rosja staje się ofiarą własnych działań militarnych. Po ataku na Ukrainę państwa zachodnie nałożyły na kraj szereg sankcji. Możliwe, że dzięki temu Moskwa zaczyna zauważać zalety kryptowalut.

Oprócz zwolnienia emitentów cyfrowych walut z podatku VAT, nowa ustawa, która została uchwalona przez Dumę, ​​wprowadza ​​stawki podatku dochodowego, który będzie dotyczył inwestycji w e-aktywa. Pierwszy próg wynosi 13% (dot. dochodu do 5 milionów rubli – obecnie to 93 000 USD). Kolejny jest wyższy o 2% (15%) i będzie naliczany od kwot przekraczających wyżej wspomniany poziom 5 mln rubli. Dodatkowo wprowadzono 15% – ten próg dotyczy operatorów walutowych.

Ustawa ma na celu zlikwidowanie podatku dla emitentów kryptowalut, a także pomaga określić stawki podatkowe od dochodów uzyskanych ze sprzedaży tego typu aktywów. Teraz, aby nowa ustawa stała się prawem, wymagany jest już tylko podpis prezydenta Władimira Putina. To zapewne formalność.

Warto dodać, że opodatkowanie aktywów cyfrowych zgodne z nową ustawą jest analogiczne do podatku od papierów wartościowych.

rosja vat

Problemy Rosji

Przyjrzyjmy się jeszcze raz sytuacji Rosji. Rosyjskie banki zostały odcięte od systemu SWIFT. Do tego Grupa Państwa G7 niedawno zaprzestała kupowania nowo wydobytego rosyjskiego złota. Doprowadziło to do dalszych problemów Moskwy.

To nie koniec. Inne sankcje spowodowały niewypłacalność Rosji w zakresie obsługi zadłużenia zagranicznego, co sprawia, że kraj ten jest formalnie bankrutem.

Niektórzy są zdania, że Rosja będzie wkrótce tak zdesperowana, że może zwrócić się w stronę kryptowalut. Innymi słowy, kraj ten zrobi wszystko, by uniknąć sankcji i może używać bitcoinów do handlu swoimi surowcami. Sugerował to wcześniej jeden z polityków z Moskwy.

– Jeśli chodzi o nasze „przyjazne” kraje, takie jak Chiny czy Turcja, które nie wywierają na nas presji, to od jakiegoś czasu proponujemy im płatności w walutach narodowych, takich jak rubel i juan – powiedział w marcu przewodniczący komisji ds. energii Dumy Państwowej Pavel Zavalny. – W przypadku Turcji mogą to być liry i ruble. Może więc istnieć wiele różnych walut i jest to standardowa praktyka. Jeśli chcą bitcoina, będziemy handlować bitcoinem – dodał.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności