za
Unia Europejska rozważa regulacje kryptowalut w kwestii kryzysu energetycznego

Unia Europejska rozważa regulacje kryptowalut w kwestii kryzysu energetycznego

European Halving Party 2024

Po tym jak Unia Europejska odrzuciła projekt zakazu wydobycia kryptowalut opartych o Proof of Work, obecnie regulatorzy skupiają się na znalezieniu sposobu, by uczynić cyfrowe aktywa bardziej zrównoważone środowiskowo w najbliższej przyszłości.

Technologia blockchain dla środowiska

W dniu 18 października Unia Europejska opublikowała pakiet raportów dotyczących planu działania na rzecz wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu oraz planu REPowerEU. Wymienione projekty mają na celu wprowadzenie ekonomicznego systemu zużycia energii poprzez cyfryzację tego sektora. Europejscy specjaliście ds. energetyki zwrócili swoją uwagą w stronę rynku kryptowalut. Plan REPowerEU został zaprezentowany w maju br. jako odpowiedź na rosyjską inwazję na Ukrainę. Atak Rosjan na naszego sąsiada wywołał duże utrudnienia na europejskim rynku energii.

,,Powstały kryzys był jednym z czynników do „szybkiego przyspieszenia czystej transformacji” – przekazała Komisja Europejska. – „Kontrolowanie zużycia energii w sektorze ICT” jest kluczowym elementem tego planu, który zakłada wykorzystanie technologii blockchain na rynku energetycznym.

https://twitter.com/socialeurope/status/1581993533044498432?s=20&t=s2gqHIjZ7-obxikqJOst6Q

„Dokument roboczy służb Komisji” podkreśla, że ​​na terenie Europy zachodzi 10% światowego miningu kryptowalut. Na europejskim podium znajdują się Niemcy i Irlandia, a w Szwecji odnotowuje się w ostatnim czasie spory skok aktywności górniczej, po tym jak Chiny doprowadziły swoim zakazem do exodusu minerów. Z raportu dowiadujemy się, że Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych pracuje nad opracowaniem specjalnych standardów technicznych dla branży miningu kryptowalut.

Autorzy dokumentu odnoszą się w nim na przygotowanego przez think tank European Blockchain Observatory and Forum (EUBOF) raport, który omawiał „potencjalne opcje polityki, które mogą być uzasadnione w celu złagodzenia negatywnego wpływu na klimat technologii wykorzystywanych na rynku aktywów kryptograficznych”. EU zapowiedziało, że do 2025 roku zostanie opracowany specjalistyczny raport w sprawie wpływu cyfrowych aktywów na środowisko. Jeśli instytucja zdecyduje się na podjęcie pewnych kroków w związku z zaleceniami EUBOF, to będzie oznaczało: „pierwszą na świecie próbę zmniejszenia atrakcyjności inwestycji bitcoinowych i ograniczenia ceny bitcoina”.

Europejscy regulatorzy są za ograniczeniem miningu

Komunikat Komisji kierowany do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów oznajmia, że zużycie energii potrzebnej do miningu kryptowalut w ciągu ostatnich dwóch lat się podwoiło. Instytucja zwraca uwagę, że proponowane przepisy dotyczące rynków cyfrowych aktywów (MiCA) będą narzucać działającym na tym rynku podmiotom ujawnianie pewnych danych środowiskowych.

Co więcej, biorąc pod uwagę napiętą sytuację energetyczną w tym roku, co jest spowodowane zatrzymaniem rosyjskich dostaw energii, Komisja Europejska, jako organ wykonawczy UE, wezwała państwa członkowskie „do wdrożenia ukierunkowanych i proporcjonalnych środków w celu obniżenia zużycia energii elektrycznej przez górników kryptowalut [… i] również w dłuższej perspektywie, aby położyć kres ulgom podatkowym i innym środkom fiskalnym przynoszącym korzyści górnikom kryptowalut.” Rząd Norwegii zaczął rozważać w tym celu zniesienie ulg podatkowych dla górników wydobywających kryptowaluty przy użyciu algorytmu PoW.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności