za

NFT tweeta Jacka Dorsey’a okazuje się być gigantyczną porażką inwestycyjną

2022-10-18
NFT
1,5% dla maluszka

W marcu 2021 r. historyczny, pierwszy tweet Jacka Dorsey’a został sprzedany za 2,9 mln USD. Dziś jest warty… 132 USD. Dobrze pokazuje to pewne negatywne zjawisko: w czasie hossy inwestorzy potrafią płacić za pewne aktywa kompletnie oderwane od realiów ceny.

NFT tweeta

Wiosną 2021 r. Dorsey wystawił swojego pierwszego tweeta na aukcji. Znamienne było to, że post reprezentował NFT. Był to niemal sam środek hossy na rynku tokenów. W efekcie założyciel Twittera dostał za niego aż 2,9 mln USD. Dolary zamienił na bitcoiny i przekazał organizacji pozarządowej Give Directly.

NFT kupił Sina Estavi, dyrektor generalny firmy kryptowalutowej Bridge Oracle. Nie chodziło tylko o pomoc w słusznej sprawie, bowiem biznesmen wystawił parę dni później tweet (NFT) ponownie na giełdzie. Chciał dostać za niego aż 48 mln USD. Połowę kwoty miał wydać na cele charytatywne.

Problem w tym, że najwyższa oferta wyniosła ok. 280 USD.

Estavi wystawił więc NFT ponownie. Tym razem najwięcej chciano za niego zapłacić 132,72 USD. Ponownie anulował więc aukcję.

Sam najbardziej zainteresowany ma też inne spore problemy. W maju 2021 r. został aresztowany za “zakłócanie systemu gospodarczego” w Iranie i oskarżany o wprowadzanie inwestorów w błąd. Wyszedł już na wolność i zapewne temu powrócił do tematu sprzedaży NFT.

Jak mądrze inwestować?

Przykład NFT tweeta Dorsey’a pokazuje, że inwestowanie w czasie hossy – a właściwie bańki – jest bardzo ryzykowne. Moda na NFT w 2021 r. powodowała, że tokeny tego typu były sprzedawane na aukcjach i giełdach za wręcz irracjonalne kwoty. Teraz inwestorzy, którzy je kupowali, mają spory problem, jeżeli chcą je odsprzedać z zyskiem. Najprawdopodobniej Estavi nigdy nie zarobi już na swojej inwestycji w tweeta (a właściwie w NFT). Wyjście “na zero” także wydaje się mało realne.

Jaka płynie z tego nauka? Po pierwsze, zawsze warto inwestować z “chłodną głową”. Jeśli widzimy, że na danym rynku trwa mocna hossa, może warto dwa razy zastanowić się, czy warto akurat teraz kupować dane aktywa. Ponadto przed dokonaniem inwestycji należy dokonać analizy fundamentalnej kryptowaluty, tokena czy akcji.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności