za

Charkowskie Muzeum Sztuki emituje swoją serię NFT

2022-10-16
BlockchainNFT
robinhood aplikacja rejestracja

Charkowskie Muzeum Sztuki uruchomiło nową kolekcję NFT na rynku Binance. Cel? Pomóc w zbieraniu funduszy na ochronę dziedzictwa kulturowego Ukrainy.

NFT muzeum

Muzeum Sztuki w Charkowie ogłosiło 13 października, że ​​jego kolekcja NFT “Art without Borders” jest już dostępna na rynku Binance.

“Sztuka bez granic” obejmuje NFT 15 dzieł sztuki z kolekcji muzeum. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na sfinansowanie muzeum i „ratowanie dziedzictwa kulturowego Ukrainy”.

Muzeum jest jednym z najstarszych na Ukrainie, posiada blisko 25 000 dzieł sztuki autorstwa artystów z Ukrainy i całego świata. W kolekcji NFT znajdują się tokeny powiązane z pracami Albrechta Dürera, Georga Jacoba Johanna van Osa, Ivana Aivazovsky’ego, Simona de Vliegera i innych.

[NFT] zapewniają spokój i bezpieczeństwo darczyńcom, ponieważ wszystkie transakcje są rejestrowane za pomocą technologii blockchain. Wszystkie darowizny na cele charytatywne [realizowane] za pośrednictwem NFT są śledzone i nie można zmienić ani usunąć [tych zapisów]

– przekazało Binance.

Firma dodaje, że przejrzystość łańcucha bloków pozwala również darczyńcom wiedzieć, kiedy i czy fundusze dotarły na dany portfel.

Muzea wykorzystywały w przeszłości NFT jako środek do digitalizacji sztuki. Przykładem jest Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii, które stokenizowało dzieło sztuki ze swojej kolekcji warte miliony euro.

Tymczasem miasto Charków jest przedmiotem intensywnych walk w trwającym nadal konflikcie między Ukrainą a Rosją. Jak podkreślają pomysłodawcy, kolekcja NFT może pomóc zachować kulturę zagrożoną obecnie zniszczeniem. Przypomnijmy, że w czasie konfliktów zbrojnych dzieła sztuki są często niszczone. Wystarczy pamiętać to, co działo się w czasie II wojny światowej na terenie Polski lub o niesławnej grabieży Muzeum Narodowego Iraku w Bagdadzie w 2003 roku.

NFT na Ukrainie

NFT były już wykorzystywane na Ukrainie jako źródła finansowania pomocy charytatywnej.

Dochód z nowej aukcji NFT zostanie zapewne wykorzystany m.in. na odrestaurowanie zabytków, które zostały zniszczone podczas konfliktu z Rosją.

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej na Ukrainie uruchomiło wcześniej nawet własne cyfrowe muzeum NFT, aby udokumentować i zachować kalendarium głównych wydarzeń dot. wojny z Rosją.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.