za

Elon Musk zmienił logo Twittera na symbol dogecoina

Binance Launchpool

Nie, to nie jest spóźniony primaaprilisowy żart. Elon Musk zmienił logo Twittera. Niebieski ptaszek ustąpił miejsca piesełowi, czyli maskotce dogecoina.

Najsłynniejszy pies świata

Najpierw trochę historii. Pierwsze zdjęcia słynnego pieseła – zaraz po Lessi najbardziej znanego psa świata – pojawiły się w 2010 r. na blogu japońskiej przedszkolanki Atsuko Sato. Przedstawiały jej psa Kabosu. Ten ostatni zauroczył ludzkość swoim inteligentnym spojrzeniem i ogólnie całkiem przystojnym pyskiem. W efekcie memy z nim w roli głównej stały się w 2012 r. hitem internetu.

W plebiscycie na słowo 2013 roku American Dialect Society, wyraz “doge” (który tłumaczy się właśnie na “pieseł”) zajął drugie miejsce w kategorii najbardziej kreatywnych słów. Pieseł został też memem dekady w 2019 roku.

Nieśmiertelność i miejsce w dziejach ludzkości zagwarantowali Kabosu nie tylko autorzy memów, ale i fani kryptowalut. W 2013 r. programiści Billy Markus i Jackson Palmer stworzyli cyfrową monetę – dogecoina (DOGE). Choć projekt był przez samych twórców traktowany jako żart, szybko stał się inwestycyjnym hitem. Stało się to z paru powodów. Po pierwsze, zyskał poparcie Elona Muska, któremu do gustu przypadło chyba specyficzne poczucie humoru społeczności DOGE. Do tego okazało się, że inwestorzy nie są do dogecoinów przywiązani tak mocno jak np. do bitcoinów czy etherów. W efekcie chętnie płacili nimi za zakupy w sieci. Dzięki temu kryptowaluta stała się faktyczną walutą. Sam Musk mówił publicznie, że blockchain DOGE ma znacznie większe zdolności do realizacji transakcji niż sieć Bitcoin.

dogecoin

Tym samym przechodzimy do tematu relacji Musk, Twitter i dogecoin.

Musk zmienił logo Twittera, kurs DOGE leci na Księżyc

Teraz pieseł stał się symbolem Twittera. Tak, to naprawdę nie żart! Elon Musk ogłosił wczoraj, że nowym logiem jego portalu społecznościowego staje się pocieszne oblicze najsłynniejszego psa świata. Zrobił to w dość kreatywny sposób:

Dlaczego jednak Musk zdecydował się na taki krok? Czy chodzi tylko o kolejny wygłup? Niekoniecznie. Prawdopodobnie jest to związane z pozwem przeciwko szefowi Tesli. Przypomnijmy, że grupa inwestorów twierdzi, że właściciel Twittera promował dogecoina w pełni świadomie i w efekcie stworzył piramidę finansową. Teraz domagają się od Muska odszkodowania w wysokości 258 mld USD. To trzykrotność tego, ile dogecoin łącznie stracił po wcześniejszym skoku kursu, który został – zdaniem oburzonych inwestorów – podpompowany przez ekscentrycznego biznesmena.

Powyższa teoria ma pewne podstawy, bowiem decyzja o zmianie loga Twittera zbiega się w czasie z ostatnimi działaniami prawników Muska. Ci zwrócili się w piątek do sądu z wnioskiem o oddalenie sprawy. Argumentowali to tym, że posty ich klienta o kryptowalucie były jedynie żartami, a nie próbą podniesienia wyceny DOGE.

Możliwe, że nową decyzją Musk chce z kolei pokazać, że podchodzi do dogecoina jednak poważniej, niż wielu myślało. A może chce znów podkreślić, że ma do projektu dystans? Jego nowy ruch sprawił jednak, że w ciągu doby cena DOGE wzrosła o 27%. Dziś 1 DOGE kosztuje aż 0,099 USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 253,61 USD-0,50%
Ethereum logo
EthereumETH
3553,00 USD-0,19%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,10%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
598,41 USD-0,03%
Solana logo
SolanaSOL
134,72 USD-4,64%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3551,83 USD-0,26%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,12%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD-0,78%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-3,26%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,04 USD-2,29%