za
Eliezer Yudkowski

Naukowiec Eliezer Yudkowski ostrzega przed… buntem maszyn

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Naukowiec Eliezer Yudkowski przestrzega przed sztuczną inteligencją (z ang. artificial intelligence, AI) i buntem maszyn. Czy faktycznie grozi nam scenariusz rodem z “Matrixa”?

Eliezer Yudkowski: “Matrix” to film o przyszłości ludzkości

“Moda” na ChatGPT sprowokowała wielu biznesmenów i myślicieli do prognozowania tego, czym może się skończyć rozwój sztucznej inteligencji. Eliezer Yudkowski, amerykański badacz nowych technologii, pisarz science-fiction i współtwórca think tanku Machine Intelligence Research Institute, ma dla nas złe wieści. W swoim liście otwartym, jaki opublikował magazyn Time, napisał, że sztuczna inteligencja może przejąć władzę nad światem i nas zniszczyć.

Naukowiec sugeruje, by każdy z nas wyobraził sobie stale rozwijającą się sztuczną inteligencję. Dodał, by robić to jednak w oderwaniu od komputerów. O co mu chodzi? O pojmowanie AI jako “obcej cywilizacji, myślącej miliony razy szybciej niż człowiek”. Jako przykład możliwości owej cywilizacji podał przesyłanie DNA mailem do laboratoriów, w których AI może budować sztuczne formy życia. Brzmi przerażająco? Bardzo!

Otwarcie zadeklarowanym zamiarem OpenAI jest sprawienie, by niektóre przyszłe [formy] AI wykonały naszą pracę domową dotyczącą dostosowania sztucznej inteligencji. Samo usłyszenie, że taki jest plan, powinno wystarczyć, by każda rozsądna osoba wpadła w panikę

– dodaje Yudkowski.

Ai robot

Jego zdaniem wielkim zagrożeniem jest to, że ludzkość nie ma dziś planu na rozwój AI. Co prawda, uspokaja, że obecne formy sztucznej inteligencji prawdopodobnie tylko imitują samoświadomość, ale problem w tym, że nasz wgląd w ich wewnętrzne systemy jest nikły. Sugeruje więc, że AI może w ukryciu przed nami coś knuć!

Jeśli nie masz pewności, czy tworzysz samoświadomą sztuczną inteligencję, jest to alarmujące nie tylko ze względu na moralne implikacje „samoświadomej” części, ale także dlatego, że brak pewności oznacza, że nie masz pojęcia, co robisz – a to jest niebezpieczne i powinieneś przestać

– dodał.

(…) najbardziej prawdopodobnym rezultatem zbudowania nadludzko inteligentnej sztucznej inteligencji w warunkach zbliżonych do obecnych będzie to, że dosłownie wszyscy na Ziemi umrą

– czytamy w liście.

Nie jesteśmy gotowi na GPT-5

Apeluje też o wstrzymanie prac nad kolejną wersją ChatGPT – GPT-5 – bowiem możemy nie być gotowi na to, co sami tworzymy. Jest też zdania że kraje na całym świecie powinny powstrzymać rozwój laboratoriów AI. Te miałyby zostać zniszczone.

Zamknijmy to wszystko, nie jesteśmy na to jeszcze gotowi

– kończy swój list.

Czy jednak aby nie przesadza? Dziś wielu ekspertów twierdzi, że AI może usprawnić pracę wielu osób i stworzyć nowe rynki oraz zawody.

Z kolei przed możliwościami sztucznej inteligencji ostrzegali ostatnio Elon Musk, Steve Wozniak i Andrew Yang. Wszyscy podpisali list otwarty, w którym zaapelowali o powstrzymanie rozwoju systemów AI. Nie zgadza się z nimi CEO Coinbase Brian Armstrong. Jego zdaniem powstrzymywanie prac nad nowymi technologiami nie ma sensu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 215,77 USD-0,13%
Ethereum logo
EthereumETH
3567,11 USD0,96%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,00%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
600,31 USD0,83%
Solana logo
SolanaSOL
135,86 USD-2,36%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3566,09 USD0,94%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,07%
XRP logo
XRPXRP
0,50 USD-0,09%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-1,84%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,00 USD-2,99%